77 Waarom is het vinden van de juiste vorm voor een neder zetting, een boerderij of een eenvoudig boerenmeubel zo moeilijk, ja voor het moment misschien zelfs onmogelijk? Alleen al hierom, omdat het, bij al die koortsachtig voort schrijdende ontwikkeling niet doenlijk is om een in elk op zicht volledig programma van eisen op te stellen. Niemand kan de eisen van het ogenblik meer behoorlijk kennen, om dat deze van dag tot dag veranderen. Een nieuwe vinding van vandaag, wordt morgen door een nog nieuwere ver drongen, nog voor er iets uit gegroeid is. De chaotische ontwikkelingscrisis die wij doormaken, de culturele groei stuip, die de wereld beleeft, maakt elk helder overzicht laat staan inzicht onmogelijk. De vorm, die de weerspie geling is van de geest, moet daarom helaas voor het tegen woordige iets van het chaotische, ongeordende, verbijste rende, tot twijfel en vrees inspirerende, in zich dragen. Pas dan is ze werkelijk een weerspiegeling van deze angstaan jagende tijd. En eerst dan is ze werkelijk aanvaardbaar, meer aanvaardbaar dan een gecopieerde oude vorm, hoe mooi die ook is. Hoe ingewikkelder de opgaaf en het concipiëren van een nieuwe nederzetting, het uitbouwen van een bestaand dorp in nieuwe trant is een ingewikkelde opgaaf - hoe moeilij ker het is een behoorlijk programma van eisen op te stel len. De traditie van een harmonisch, zij het arm verleden kan ons gelukkig een eind op streek helpen. Het esdorp dan is een boerendorp, duidelijk ingesteld op een bepaal de functie: het beoefenen van landbouw en veeteelt. Het is zakelijk zonder nuchter te zijn. Goed en gaaf van vorm, zonder dat er een duidelijke vorm-wil uit spreekt. De vorm is gegroeid, dringt zich niet op, blijft ondergeschikt aan de natuur, harmonieert er mee. Elke gekunsteldheid ont breekt. Alles is harmonisch en natuurlijk. Is dit in het algemeen de geest, die hier achter de vorm steekt, daarnaast is het oude esdorp tevens de duidelijke weerspiegeling van het volkskarakter van hen, die er woon den. Men speurt er de gemeenschapszin, de behoefte aan gezelligheid, de ondogmatische aard, die niet geneigd is

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 83