beeld weerspiegelen. Maar wanneer het leven onzeker wordt, wanneer van oudsher bestaande zekerheden aan het wankelen raken en nieuwe zekerheden nog niet zijn uitge kristalliseerd, komt ook deze onrust, deze onzekerheid in het dorpsbeeld tot uiting. Zo is het thans gesteld. De cultuur-spiegel, die het esdorp is, staat te schudden op zijn voetstuk. Met de dag verandert het beeld, dat ze weerspiegelt. De loop der dingen brengt dit onvermijdelijk met zich mee. We hebben dit te aan vaarden. Maar bij aanvaarden alleen mag het niet blijven. Daarnaast is er de meer positieve taak er aan mede te wer ken, dat de veranderingen, die zich voltrekken en die zich moeten voltrekken, niet louter verlies betekenen. De veran deringen, die nodig zijn, moeten met zorg worden aan gebracht. Behalve van de noodzaak van het ogenblik zal men daarbij hebben uit te gaan van twee grondbeginselen: van de tra ditie, die eeuwenlang in deze dorpen heeft gegolden en van de richtlijnen, die aan het volkskarakter te ontlenen zijn. Wanneer ik hier van traditie spreek, pleit ik geenszins voor een min of meer automatisch behoud van oude vormen. Deze oude vormen, hoe sierlijk veelal ook, waren de weer spiegeling van een leefwijze, van een gedachten- en ideeën wereld, welke niet langer de onze is. Al doen deze oude vormen ons ook nog zo aangenaam aan, omdat zij voort kwamen uit iets, dat wij missen, rust en een duidelijk uit gekristalliseerd vorm-besef, toch zijn ze voor ons zonder meer onbruikbaar. Slechts de geest, die er achter steekt, kan ons tot aanknopingspunt en tot ideaal dienen. Met het copiëren tenzij dan misschien als nuttige oefening en het parafraseren van oude vormen komen we er niet. Wel is het nodig, dat wij er ons van trachten te vergewissen, hoe onze voorouders tot hun vormgeving gekomen zijn, welke geestelijke drijfveren voor hen hebben gegolden, toen zij juist déze vorm kozen. Op deze drijfveren komt het aan. Zijn deze zuiver, dat wil zeggen ongekunsteld, zonder niet ter zake doende bijbedoelingen, evenwichtig, helder doordacht, dan zal het resultaat ook goed zijn. 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 82