dominee woonde en de wijkverpleegster, de diverse ambte naren, de dokter, de veearts en de notaris, waar de gemeen schappelijke zuivelfabriek stond en de coöperatieve silo en malerij. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt, dat het leven steeds gecompliceerder is geworden, dat het steeds meer specialisering vroeg, dat zich steeds meer ver schillende vakmensen kwamen vestigen en dat ook de win kels zich steeds verder gingen specialiseren, dan wordt het duidelijk, dat het vroegere boerendorp een geheel nieuw karakter krijgt. Er is nog een factor, die daaraan meewerkt. Vroeger was een Drents dorp een afgesloten gemeenschap. Alleen de dominee en de schoolmeester werden door de wereld daar buiten „geleverd". De overige bevolking was geheel in heems. Ook hierin kwam een grondige ommekeer. De vele nieuwe communicatie-middelen en de specialisering der be roepen hebben de intercommunale en interprovinciale mi gratie in hoge mate in de hand gewerkt. Van de niet-boe- ren, die zich in de dorpen vestigden, waren velen niet- Drent. En ook op de nieuwe ontginningsboerderijen vestig den zich veel Groninger veenkoloniale boeren. De invloed der veenkoloniale landbouw was sterk. En al deze impul sen van buitenaf deden vanzelfsprekend duidelijk hun in vloed op de Drentse bedrijven en in de Drentse dorpen gelden. Het aanzicht van het Drentse esdorp en van heel het Drent se landschap is door al deze veranderingen en nieuwig heden sterk veranderd. En het zal nog verder veranderen, want de ontwikkeling, die al deze veranderingen heeft ver oorzaakt, staat nog steeds niet stil. De wetenschap gaat door met het doen van nieuwe ontdekkingen. In maat schappelijk en economisch opzicht voltrekken zich ingrij pende wijzigingen. De culturele ontwikkeling is nog on duidelijk. De menselijke nederzetting is een weerspiegeling van het leven, dat er zich voltrekt. Dit geldt voor de stad, maar evenzeer voor het dorp. Zolang het leven voortglijdt langs lijnen van geleidelijkheid zal zich deze rust in het dorps- 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 81