73 blijven. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat in de dagen van weleer de wegen slecht en de gebruikte ver voermiddelen gebrekkig waren. Gesteld al, dat men naar believen had kunnen ontginnen, dan zou toch op een be paald moment het vervoersprobleem dermate zijn gaan klemmen, dat men naar een andere oplossing moest gaan omzien. Nam in tijden van voorspoed de bevolking van een dorp in aantal toe; kwamen er geen epidemieën, die de dorpe lingen decimeerden of een zodanige slachting onder het vee veroorzaakten, dat het normale evenwicht tussen akker oppervlak en beschikbare mest ernstig verstoord werd, met misoogst tot gevolg en hongersnood, die op haar beurt weer leidde tot sterfte onder mens en dier; bleef het dorp gevrijwaard voor invallen van vreemde krijgers en voor strooptochten van rovers, ging alles goed en voorspoedig, dan kwam er soms een moment, dat de dorpsbevolking haar maximale omvang bereikt had. Dat was geen kwestie van rekenen, maar meer van de maag. Hoe hard men ook werkte, het resultaat was er niet naar. De opbrengsten wa ren onvoldoende om het dorp behoorlijk te voeden. Men had honger. Als het eenmaal zover was, splitste zich een groep gezinnen af. trok weg en stichtte elders, ergens in de buurt of verder af, een nieuwe nederzetting. Ze zullen daarbij ongetwijfeld zijn uitgegaan van dezelfde opzet, die ze van hun geboorte dorp kenden. Wanneer men van ouder op ouder niet an ders gekend heeft, breekt men niet zo licht met een systeem, dat zo diep in het dagelijks leven ingrijpt. En zo ontstond dan op enige afstand van het moeder-dorp een nieuwe nederzetting, die er van opzet en aanzien als twee druppels water op leek. Het is dus duidelijk, dat lang niet alle es- dorpen even oud zijn. Er zijn hele oude en daarnaast zijn er van jongere datum, misschien zelfs nog in historische tijden ontstaan. Maar jonger of ouder, de stichting voltrok zich steeds in alle stilte. We kunnen slechts gissen. Histo- rich bewijsbare feiten zijn niet bekend. Het Drentse esdorp en met name het kerkdorp is in de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 79