is dit uitgangspunt ook nu nog duidelijk terug te vinden. In de Zeeuwse dorpen b.v. staan de woningen echt rond de kerk geschaard. Niet alzo in Drenthe. Hier was de brink meestal de centrale plaats. Wanneer de kerk al midden in het dorp terecht is gekomen, wanneer ze al haar plaats vond aan de brink - en zoals we bij Zweeloo zagen is dit zeker niet altijd het geval vormt ze daardoor nog geens zins het organisch middelpunt van het dorp. Integendeel. Dit organisch middelpunt blijft de brink zelf, de ruimte, die hier onder het hoge geboomte bijna tastbaar werd. Zoals de boerderijen ieder voor zich in deze ruimte, in deze natuurlijk omlijsting een plaats kregen, vond ook de kerk er zijn plaats, en dan een in verhouding tot Zeeuwse en Brabantse dorpen slechts bescheiden plaats. De kerk ging bijna overal schuil onder het hoge geboomte. Alleen de torens staken, en dan meestal nog op bescheiden wijze, boven de boomkruinen uit. Slechts enkele torens, die van Rolde en Sleen b.v., hebben een werkelijk respectabele hoogte. Als accenten in het landschap hebben de kerk torens in het Drentse land dan ook bij lange na niet die betekenis, die ze elders in ons land bezitten. De kerkgebouwen in Drenthe zijn voor het merendeel be scheiden van omvang. Een enkel gebouw is wat groter van opzet, zoals de kort geleden gerestaureerde kerk van Anloo, met haar romaans schip en gothisch koorgedeelte. Trouwens ook wat haar centrale ligging in het dorpsgeheel betreft neemt deze kerk een bijzondere plaats in. In het algemeen echter bleef het kerkgebouw overal wat op de achtergrond. De natuur behield ook hier de overhand boven de leer. Er werd al even op gezinspeeld, dat de Drentse esdorpen te onderscheiden zijn in kerkdorpen en de daar rond ge groepeerde andere dorpen zonder kerk. Zo'n kerkdorp vormde met een aantal satellietdorpen samen een kerspel, een kerkelijke gemeente, die later bijna overal tot burger lijke gemeente geworden is. Een gemeente als Zweeloo b.v. bestaat uit het kerkdorp Zweeloo en de satelliet-dorpen Aalden, Benneveld, Meppen en Wezup. Al deze dorpen hadden ieder voor zich een eigen marke-organisatie. Ze 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77