kele bewaard zijn gebleven, zijn de zogenaamde schuite huizen. Men vindt ze nog in Diever, in Meppel, in Eelde. Dat van Diever bleef het best bewaard, of liever, dit schui tehuis werd in de dertiger jaren van deze eeuw grondig gerestaureerd, nadat het eerst duchtig in verval was ge raakt. Deze schuitehuizen zijn maar tot op zekere hoogte openbare gebouwen. In de eerste plaats waren ze de wo ning van de schulte of schout. Ze hadden echter tevens een zaal, die bij plechtige gelegenheden dienst kon doen, b.v. als er recht moest worden gesproken. Deze schuitehuizen zijn vrij eenvoudige gebouwtjes, geen raadhuis in de eigen lijke zin, maar meer woonhuis met raadhuis-accommodatie, een samenvoeging welke tot op heden in Drenthe nog voorkomt. Echte raadhuizen, dat wil zeggen gebouwen of gebouwtjes, die uitsluitend als raadhuis fungeerden, had men in de Drentse dorpen nergens. Pas omstreeks 1880 ziet men hier en daar een raadhuis inrichten, soms in een burgerhuis, soms in een arbeiderswoning. Voordien vond het gemeentebestuur en vooral ook de ambtenaar van de burgerlijke stand onderdak in een kamertje van het dorps café. Wanneer er trouwplechtigheden waren sinds de Franse tijd hadden de burgerlijke autoriteiten op dit ge bied een voorname taak toebedeeld gekregen werd daar voor de gelagkamer gebruikt. Zo ook voor raadsvergade ringen. Dit dorpscafé op zijn beurt was weer niet anders dan een flinke boerderij met wat extra ruimte voor een gelagkamer in het woongedeelte. Dat was zo de gewone gang van zaken. Ook de pastorie b.v., de zogenaamde Wheem, was een boerderij. De schooltjes waren weinig meer dan wat we nu een schuurtje zouden noemen. Alleen de kerk viel door zijn afmetingen en bouwwijze min of meer uit de toon. De positie van het kerkgebouw in de Drentse dorpen vraagt nog een korte bespreking. Men treft de kerken slechts aan in de oude kerkdorpen, de hoofdplaatsen van de aloude kerspels. Zo hadden dus lang niet alle dorpen een eigen kerk. Het merendeel had er geen. Het vroegere kerspel, de tegenwoordige gemeente Zweeloo b.v. bestond uit een vijf- 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 75