68 Maar een oud recept, dat danig in het vergeetboek was ge raakt. Laat ik mijn beschouwing over de dorpsbeplanting eindigen met een oud citaat. Op zijn „Reize door de Ooste lijke departementen van het koninkrijk Holland", in de Franse tijd dus, schreef ds H. Potter: „Akelig en huive ring verwekkend zou inderdaad het gezicht van deze wo ningen zijn, zoo op het ruime veld nedergeworpen, indien geen welig geboomte dezelve omringde en overschaduwde, waardoor zij nu geen onbevallig landelijk voorkomen heb ben." Zo zag Potter het. En zo is het ook nu nog. Het Drentse esdorp is veel meer een onderdeel van de na tuur dan een poging tot bewuste architectonische en stede- bouwkundige vormgeving. Vandaar het welig karakter van deze dorpen, waar het gebouw ondergeschikt is aan het groen, waar alles zich aan de natuurlijke omgeving aan past, waar de mens nergens een poging deed een tegen stelling te scheppen tussen zijn cultuur en de daaraan vijandige natuur. Het is, bij dit uitgangspunt, niet verwonderlijk, dat de oogst aan openbare gebouwen van kunsthistorische beteke nis in deze omgeving slechts zeer bescheiden is. Oude open bare gebouwen komen er, op de kerken na, eigenlijk hele maal niet voor. De oude Drenthen gaven de voorkeur aan de buitenlucht boven de besloten ruimte van het gebouw. Ze hadden voldoende aan de beslotenheid, die men onder de boomkruinen ervaart. Moest er politiek worden bedre ven, moesten er plechtige beslissingen worden genomen, moest er recht worden gesproken, men kwam in de open lucht bijeen als het weer dit maar enigszins toeliet. De Grollerholt, een bos bij het dorp Grollo, de Balloërkuil bij Rolde, de Bisschopsberg bij Havelte en in elk dorp de boomrijke brink, het waren van oudsher de geijkte ver gaderplaatsen. Slechts bij ongunstig weer kwam men bij een in de kerk, als er wat te vergaderen viel. Later kwam pas de herberg voor dit doel in zwang. De enige gebouwtjes, die men met wat goede wil onder openbare gebouwen zou kunnen verstaan en waarvan en-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 74