een Drents dorp zonder bomen, zonder veel groen is geen Drents dorp meer. Het wordt een dood karkas. De begroei ing is in een Drents dorp van bijna nog meer betekenis dan de eigenlijke bebouwing. Immers de bomen en het struikgewas doen er dienst als de dekmantel der liefde, die veel ongerechtigs bedekt. Overal daar, waar de bomen ver dwenen zijn, of angstwekkend gedund, is pas goed te zien hoeveel lelijks er ook in de Drentse dorpen gebouwd is. De bomen zijn onmisbaar in het Drentse esdorp. In het bijzonder geldt dit voor de eik, met zijn romantische vor men, zijn kromme, grillige takken, zijn dichte blader kroon. De eik is van oudsher de boom, die in het esdorp, die in Drenthe thuishoort. Maar ook de eik heeft het zwaar te verantwoorden gekregen in de nieuwe tijd. In de laatste halve eeuw heeft de eik veel terrein verloren, in de eerste plaats doordat de dorpen kaler werden, maar daar naast heeft ze in de populier een ernstige concurrent ge- kegen. Snelle tijden geven de voorkeur aan snelle groeiers. De moderne mens heeft weinig geduld. Tevens wil hij waar voor zijn geld zien. Dit was de kans voor de populier, een snelle groeier bij uitnemendheid. Het is een van de weinige bomen, waarop het rijmpje: boompje groot, plantertje dood, niet van toepassing behoeft te zijn. Overigens heeft ook de populier heel moeilijke jaren achter de rug. De populier is de boom, die het best te gebruiken is voor klompen-hout. Elke klompenmaker is er verzot op. En vooral gedurende de oorlogsjaren was iedereen, bij gebrek aan schoenen, verzot op klompen. De populieren hebben het dan ook danig moeten ontgelden. Met eiken en populieren is de bomentooi van de Drentse dorpen nog niet uitgeput. Alle inheemse loofbomen zijn er wel op hun plaats, vooral b.v. de linde en de kastanje. Maar daarnaast is er ook nog wel een plaatsje voor wat esdoorns en berken, voor de beuk en de es en de els. De dorpeling heeft veel minder belangstelling voor zijn bomen dan in vroeger eeuwen. Dat heeft zijn reden. In de eerste plaats is hem met nadruk aangepraat, dat bomen schadelijk zouden zijn. Hun wortels zuigen het voedsel uit 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 72