61 bouwverordeningen het gebruik er van verboden hebben. Daarna komt een nieuwe invasie. De golf-plaat wordt ont dekt. De ijzeren golfplaat vond weinig aftrek. De asbest- cementplaat daarentegen des te meer. Snel en gemakkelijk te monteren, licht van gewicht en daarom slechts een lich te, dus goedkope onderbouw vragend, won zij snel veld. Licht-grijs van kleur, viel ze sterk op, ook al door haar toepassing op een lichte, tot dusver ongebruikelijke onder bouw. Opvallend schriel, ondervond ze dan ook veel tegen kanting van hen, die schrokken van haar ontsierende wer king. De fabrikanten vonden daar, naar ze meenden, een middel op: ze begonnen de platen in allerlei kleuren af te leveren, die enige overeenstemming vertoonden met de kleuren, waarin dakpannen plachten te worden uitgevoerd. In de praktijk zag men deze kleuren dan verschieten tot een afschuwelijk rose of lichtgroen, al waren er ook wel kleurechte platen in gebruik. Dit lapmiddel maakte de zaak niet beter, ook al niet daarom, omdat men met deze in de lengterichting gegolfde platen toch nooit de plasti sche werking van een pannendak benaderen kan. Uit een oogpunt van „eerlijkheid" zijn de naturel-kleurige asbest- cement platen dan ook nog het minst onaanvaardbaar. Het is mogelijk, dat het gebruik van dit materiaal op grond van economische motieven blijvend aanvaard zal moeten worden. Het zal dan echter zaak zijn, dat meer aandacht wordt besteed dan tot dusver aan een, bij het gebruik van deze platen passende, goede vorm van de gebouwen, waar op ze worden toegepast. Ook het kleur-probleem zal daar bij met zorg onder het oog gezien moeten worden. Nog een kwestie van kleur. Na de bevrijding is in Drenthe een nieuw probleem gerezen: het probleem van de rode pan. Tot dan speelde deze kleur pannen in het dorpsbeeld een volkomen ondergeschikte rol. Men zag haar praktisch niet. Voorop zij gesteld, dat een mooie rode pan, goed toe gepast, een prachtig effect kan geven. In de Zeeuwse en Friese dorpen, bij de alleenstaande boerderijen in onze wijde vlakten zijn de rode pannen-daken een duidelijk sprekend accent, een onmisbaar element, een bron van

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 65