veranderingen weinig goed. En dat de esdorpen desalniet temin in vele gevallen toch mooi bleven, danken ze wel in de eerste plaats aan hun geboomte. Ik kom daar direct nog nader op terug. Zojuist kwam de dakbedekking even ter sprake. Het is goed op dit onderwerp nog even nader in te gaan. Want wan neer er één element in hoge mate bepalend is voor het as pect van het Drentse esdorp, dan is het wel het dak. Van oudsher was stro, zoals gezegd, de normale dakbedekking. Daarnaast werd voor de steile dakschilden aan de woon- zijde der oudere boerderijen ook gemaaide heide als dek kingsmateriaal gebruikt. Gebakken pannen komen eigen lijk eerst in de 19de eeuw voor boerderijen in gebruik en dan meestal nog alleen voor de onderste rand van een strodak of rieten dak. Naarmate de transportmiddelen be ter worden, neemt het gebruik van riet toe. Het moet van buiten de provincie komen, maar in het gebruik voldoet het beter dan stro, omdat het duurzamer is, terwijl het daarnaast toch de ventilerende en isolerende kwaliteiten bezit, waarom stro en riet met name als dakbedekking voor stalruimten verre de voorkeur verdienen boven pannen of platen-materiaal. Het stro was voor de boer goedkoper, omdat hij het zelf verbouwde. Deze winst ging echter weer verloren, omdat het dak met stro zoveel vaker moest wor den gedekt dan met riet. Zo heeft het riet het stro als dak bedekking vrijwel verdrongen. Voor boerderijen wordt nog uitsluitend riet gebruikt met dien verstande, dat het woon gedeelte zeer vaak met pannen wordt gedekt, in hoofdzaak in verband met het brandgevaar. Het stro, dat vroeger zo algemeen was in het Drentse esdorp, dat er zelfs kerken mee werden gedekt, behoort dus tot de verdwijnende bouw materialen. Ditzelfde geldt in nog sterker mate voor een voor ons land zeer bijzondere vorm van dakbedekking, de houten schaliën of dakpannen, zoals men die in de Skan- dinavische landen en Zwitserland veel aantreft. Men vindt deze schaliën nog, het zij curiositeitshalve vermeld, op het torentje van het vroeg-gothische kerkje te Zweeloo. Juist deze geweldige strooien daken zijn van oudsher voor 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 63