58 der op enigszins ruime schaal toegepast dan in het midden en Zuiden der provincie, waar tot in de 19de eeuw de valc- werkbouw met lemen vulling het meest gebruikelijk bleef. Nieuwe tijden brachten grote veranderingen. De Franse tijd breekt aan, en daarmee komen nieuwe inzichten, nieu we economische mogelijkheden. Ook aan Drenthe gingen de grote veranderingen van de 19de eeuw niet onopge merkt voorbij. Langzaam maar zeker wijzigt zich het as pect van de dorpen. Nieuwe levensgewoonten en levensomstandigheden breken zich baan. Daarnaast komen nieuwe bouwmaterialen in zwang. Nieuwe technische constructies vinden toepassing. Nieuwe landbouw-methoden en gewijzigde economische in zichten worden zoetjes aan gemeen goed. Een steeds meer geperfectioneerd verkeersnet waarborgt te allen tijde de aanvoer van al hetgeen men nodig heeft. De boerderijen veranderen eerst geleidelijk, daarna in snel ler tempo van vorm, van uiterlijk aspect, van indeling. Baksteen komt algemeen in gebruik. Het stro raakt als dakbedekking steeds meer op de achtergrond. Het wordt bij nieuwe bouw in de dorpen verboden wegens brandge vaarlijkheid. Een stro-dak gaat maar betrekkelijk kort mee. Pannen en ook riet zijn duurzamer. Ze vinden meer en meer ingang. Er komen varianten op het thema dak-pan: naast de gebakken grijsblauwe en een enkele maal de ge bakken rode pan verschijnt de vale, as-grauwe cement-pan, doods en lelijk. Vervolgens zien we steeds meer de golf plaat toegepast, eerst de gegalvaniseerd ijzeren, dan de asbest-cementen plaat en tenslotte het aluminium product. Niet langer voldoen de stemmige oude houten schuren aan de verlangens van de boerenbevolking. Zij wenst zich open kapschuren, licht van constructie, met golfplaten gedekt. Dan wordt in de boeren-dorpen het burger-element sterker en sterker. Vaklieden en neringdoenden gaan zich steeds verder specialiseren. Er komen burgerhuisjes, arbeiders woningen, werkplaatsen, garages, winkelpanden met eta lages, reclameborden, nieuwe scholen enz. Aan het rustig en archaïsch aspect der oude boeren-dorpen deden deze

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 62