57 een raamwerk van eiken balken, waartussen een vlecht werk van twijgen werd aangebracht. Dit vlechtwerk werd aan weerskanten met leem bestreken en zo was een tamelijk ondoorlaatbare buitenmuur ontstaan. Op de bouw van de boerderijen wil ik hier thans niet nader ingaan. Deze is elders, door anderen uitvoerig beschreven. Ik volsta met er op te wijzen, dat het onjuist is te spreken van „de" Drentse boerderij, daarbij dan doelende op één bepaald type. Er zijn n.1. in de Drentse esdorpen verschil lende typen te vinden, die uit verschillende perioden stam men. Elk van deze typen heeft zijn eigen kenmerken, die in het boekje van Van der Molen duidelijk worden beschre ven. Veel meer dan velen vermoeden is ook het boerenhuis in de loop der eeuwen aan veranderingen onderhevig ge weest, veranderingen, die zowel voortvloeiden uit gewijzig de levensomstandigheden, groter welstand b.v., als ook uit het beschikbaar komen van andere dan de tot dusver ge bruikte materialen. In de Drentse dorpen zijn oude boerderijen vrij zeldzaam. De oudste, die men hier en daar nog aantreft, stammen uit de tweede helft der 17de eeuw. Het zijn dan voor die tijd luxe-boerderijen geweest, met muren, opgetrokken in bak steen. Aan die baksteen, die een zeer plat formaat heeft, kan men deze oude boerderijen direct herkennen. Soms is er nog het een of andere oude bouw-fragment aan te vin den, een bovendorpel van een deur of iets dergelijks, maar meestentijds dateren ramen en deuren uit later tijd en is hun vorm aan de eisen dier nieuwe tijden aangepast. Van de boerderijen, in vakwerkbouw opgetrokken en met lemen muur-vulling is, wat de buitenbouw betreft, praktisch niets bewaard gebleven. Slechts op een enkele plaats is, cu- riositeitshalve een brokje muur men spreekt in dit ge val van „wand" bewaard. Deze constructie heeft echter definitief afgedaan. Wèl zijn er hier en daar nog oude gebintstelsels, waaromheen in later tijd een nieuw omhul sel is gebouwd. Naar buiten blijkt daar dan echter niets van. In het Noorden van Drenthe, met dichtbij het klei gebied van Groningen en Friesland, werd baksteen al eer-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 61