55 vaak modderpoelen. Overigens waren er brede grasbermen en kronkelende wagensporen, die, al kronkelend van links naar rechts, er nog het hunne toe bijdroegen om de on regelmatige opzet van het dorp te accentueren. Zoekt men mooie openbare gebouwen, dan valt er in de Drentse dorpen niet veel te beleven. Er zijn hier en daar ongetwij feld oude kerkgebouwen, die de moeite waard zijn. Maar over het geheel genomen zijn ook deze gebouwen naar omvang en versiering zeer eenvoudig. Ziehier een globale, zo zakelijk mogelijke beschrijving van de samenstellende delen van het esdorp. Ik probeerde langs de weg van de analyse dit dorpstype in factoren te ont binden, het te ontleden met het ontleedmes van de ana toom. Ik deed dit in het volle besef, dat deze weg, zonder meer, naar het verderf leidt, naar dood en steriliteit. De analyse laat een overzicht toe, maar geen inzicht. Ik stel mij daarom voor, na eerst nog even te zijn ingegaan op elk der samenstellende delen afzonderlijk, tenslotte te komen tot een soort synthese, tot bespreking van de vraag hoe kwamen de stichters van deze esdorpen er toe hun nederzettingen juist zó te maken en niet anders. Laten wij eerst de bebouwing nog eens wat nader bezien. Naar vorm en materiaal-gebruik heeft deze een lange ont wikkelingsgang achter de rug. Vanzelfsprekend kwamen in vroeger tijd slechts die materialen in aanmerking, die de streek zelf voortbracht. Wegen en transportmiddelen waren nog van dien aard, dat aanvoer van bouwmaterialen over enige afstand onmogelijk was. Men moest zich bedienen van eikenstammen en twijgen, van leem, veldkeien, heide plaggen, stro, afgesneden heide, en, waar dit in de buurt groeide, van riet. Baksteen is aanvankelijk onbekend. Ook de eerste kerkjes de bij opgravingen aan het licht geko men sporen en brandresten bewijzen dit waren van hout opgetrokken. De Middeleeuwen zijn al een eind voortge schreden, wanneer ook in Drenthe de eerste bakstenen ker ken verrijzen. Maar baksteen moge dan voor kerkbouw in zwang zijn gekomen, voor de bouw van boerderijen was het nog een

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 59