53 speelt, in tegenstelling b.v. tot de veenkoloniale neder zettingen, waar praktisch alle huizen en boerderijen langs kanalen zijn gebouwd. Daarentegen is in het esdorp, zoals reeds eerder werd opgemerkt, de invloed van het groen en met name van de opgaande bomen van overwegende be tekenis. De beplanting is er het eigenlijke bindende ele ment tussen de onregelmatig neergestrooide bebouwing. Deze bebouwing heeft aanvankelijk geheel uit boerderijen bestaan. Later werden daar steeds meer landarbeiders woningen, winkels en burgerhuisjes tussen in gebouwd. Daardoor is het agrarisch stempel, dat aanvankelijk vol komen was, in de achter ons liggende eeuw, voortdurend minder geworden. Een belangrijk kenmerk van de esdor- pen is voorts hun „openheid". Aaneensluitende bebouwing hoort er niet thuis. Straatwanden en rijtjes huizen, waar ze al voorkomen, zoals b.v. in Ruinen en Beilen en in andere grotere en meer en meer verburgerlijkte dorpen, zijn pas in later tijd ontstaan. Aanvankelijk stond elke boerderij op zichzelf, op het eigen, met bomen beplante erf. Al die losse boerderijen stonden, onderling verbonden door het groen der vele eiken, in het dorpsverband bijeen, verspreid langs een grillig net van wegjes. Van een straten- net te spreken zou onjuist zijn, omdat een straat een aan eensluitende bebouwing vraagt, een straatwand, die hier volkomen ontbreekt. Al deze wegjes komen meestal samen op of gaan uit van de één of meer brinken, die de meeste van deze esdorpen bezitten. Deze brinken, hoewel men ze niet in alle esdorpen aantreft, zijn over het algemeen toch wel kenmerkend voor dit dorpstype. Het is geenszins on waarschijnlijk, dat in die dorpen, waar men thans geen brink meer aantreft, deze brink er toch wel geweest is, maar in later tijd is verdeeld onder de aanliggende erven. Zo is het, in jaren die nog betrekkelijk kort achter ons liggen, in zekere zin ook gegaan met de brede schapen driften, die van het dorp naar de heide voerden en waar langs de schaapskudde, een log geheel, dat de nodige ruimte behoefde, elke dag het dorp verliet. Naarmate de kudden kleiner werden, totdat ze eindelijk geheel werden

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 57