52 Ik wil hier in deze strijd geen partij kiezen. Want ook deze strijdvraag heeft voor ons niet meer dan ondergeschikte betekenis. Immers de vraag of er nederzettingen geweest zijn, raakt ze niet. Deze waren er zonder twijfel. Het gaat er bij deze strijd slechts om, in welke periode van prae- historie of historie een bepaald stelsel van grondgebruik met de daarmee samenhangende juridische verhoudingen werd ingevoerd. En het zwaartepunt ligt dan daarbij bij de invoering der nieuwe juridische verhoudingen. Want de esdorpen zelf bestonden ongetwijfeld reeds tijdens de Mid deleeuwen en bovendien moet hun structuur zodanig zijn geweest, dat het marke-stelsel gesteld al dat het in de Middeleeuwen pas ingevoerd werd daar behoorlijk in paste. Immers er is niets, wat er op wijst, dat toentertijd belangrijke veranderingen in de structuur van de neder zettingen zijn aangebracht. Het dorp aan het stroompje, omgeven door omwalde essen en in het niet verzinkend in de uitgestrekte heide, zal er ook toen reeds hebben ge legen. Wanneer de markeverhoudingen eerst in de Middeleeuwen zouden zijn ingevoerd, betekent dit dus niet anders, dan dat toen andere rechtsverhoudingen gingen gelden voor een in feite reeds bestaande agrarische gemeenschap. Op zichzelf is dit zeer goed mogelijk. De Middeleeuwen waren een bewogen tijd, waarin omwentelingen en veranderingen op alle mogelijke gebied zich voltrokken. Er ligt hier een parallel met de eigen tijd. In de eeuw, die achter ons ligt, veranderden in de Drentse esdorpen de rechtsverhoudingen ook. De gemeenschappelijke markegronden werden onder worpen aan een markescheiding, mogelijk geworden door de speciaal voor dit doel gemaakte Markenwet. Ze werden eenvoudig opgedeeld onder de eigenerfde markegenoten en kwamen dus in zuiver particuliere hand. Het wordt thans tijd, dat we ons met het esdorp in engere zin gaan bezighouden. Laat ik beginnen een aantal eigen aardigheden van dit dorsptype op te sommen. De hoge ligging van deze dorpen heeft er, vanzelfsprekend, toe ge leid, dat het water er als vormgevend element geen rol

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 56