eeuwen wist te trotseren. Maar evenwicht is er op deze wereld nu eenmaal om eens, op een gelegen of ongelegen moment, te worden verstoord. En zo was het ook met dit evenwicht. Het was onze tijd, die deze verstoring heeft meegemaakt. De oorzaak der verstoring werd reeds ge noemd. Het kan moeilijk prozaïscher: het was de kunst mest. In praktisch onbeperkte mate is ze beschikbaar en kan ze worden aangevoerd. Ze werd aangevoerd. Er werd ontgonnen en ontgonnen. En thans zijn we doende te stre ven naar een nieuw evenwicht. Over de periode, waarin de esdorpen gesticht zijn, tast men volkomen in het duister. Men kan er eigenlijk alleen maar van zeggen, dat deze dorpen zeer oud zijn. Het is goed zich daarbij echter duidelijk voor ogen te stellen, dat, wat wij thans als het esdorp kennen in de loop der eeuwen in zeer belangrijke mate van uiterlijk veranderd is. Dat de esdorpen heel oud zijn betekent dan ook niet veel anders, dan dat op de plaats, waar thans deze dorpen staan, al heel vroeg mensen hebben gewoond. Praehistorische vond sten wijzen hier op. Onder of in de onmiddellijke nabij heid van de esdorpen zijn n.1. velerlei sporen uit praehisto rische tijden aangetroffen, minder sporen van bewoning overigens en van woningen, dan van graftekens de hune bedden h.v. en grafvelden. In ieder geval mogen we aannemen, dat waar deze sporen zijn aangetroffen er ook nederzettingen zijn geweest. Of het groepje huizen met de er bij behorende akkers, door de hunebed-bouwers gesticht, al reeds tezamen een soort marke-verband vormden, zoals we dat uit later eeu wen kennen, is volkomen onzeker. Er is door verschil lende zeer geleerde schrijvers betoogd, dat dit marke-ver- band met communaal grondbezit als oer-oud en als essen- tiëel voor de bewoners van deze streken is te beschouwen. Andere, eveneens zeer geleerde schrijvers betoogden daar entegen, dat het marke-verband zoals dit, zij het in zeer verwaterde toestand, tot op de dag van heden is blijven bestaan, pas uit de Middeleeuwen dateert. 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 55