48 bedrijfsopzet hebben kennelijk de doorslag gegeven, met name de persoonlijke veiligheid en de onderlinge gezellig heid. Tegenover gevaren van buiten af, tegen aanvallen van vijandige naburen en wilde dieren, was men binnen het dorpsverband beter gevrijwaard dan op een alleen staande hoeve. Dan telt in deze Saksische streken ook het motief der gezelligheid zwaar. Het dorpsverband is hier echt een levensgemeenschap. De onderlinge band der dorpsgenoten was altijd bij uitstek sterk. Georganiseerd in het sociaal verband der boerschapde gezamenlijke buren, de naobers, binnen welk verband tot op heden nog de onderlinge naoberplichten van kracht zijn gebleven en daarnaast in het agrarisch verband van de marke, vormden de bewoners dezer esdorpen een hechte groep, die bij tal van gelegenheden als collectiviteit optrad. Men moet het esdorp dus zien als het middelpunt van een agrarisch kolonisatie-systeem. Dit systeem staat bekend als het marke-stelsel. Zo'n marke is een agrarische eenheid, bestaande uit een dorp met er rond een bepaald grond gebied. Oudtijds was Drenthe evenals trouwens andere hooggelegen gebieden in ons land overdekt met een aan eensluitend net van aan elkaar grenzende marken. Enkele marken tezamen vormden later een kerspel een kerke lijke eenheid waaruit tenslotte, tijdens de Franse tijd, de gemeenten zijn ontstaan. Per gemeente waren er dus soms twee, soms drie, soms wel vijf marken. Het waren de eigenerfde boeren, die het in de marke en dus ook in het Drentse esdorp te zeggen hadden. Slechts zij waren in de marke gerechtigd. Naar rato van hun aan deel konden zij bepaalde gebruiksrechten op de marke- gronden doen gelden, zoals het jachtrecht en het recht om er een bepaald aantal koeien en schapen te mogen weiden. Hun pachtboeren, de „meiers", konden deze rechten slechts aan hun „heerschup" ontlenen. Van uit het centrale dorp oefenden de markegenoten hun rechten op het grondgebied van de marke uit. Dit grond gebied vertoont de nodige verscheidenheid. Het bestaat uit de essen, de tegen het dorp aan liggende complexen bouw-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 48