43 men pas daarna de boerderijen? Of waren er eerst de boer derijen en kwamen pas daarna, tussen de boerderijen, de wegen tot stand? Er is niemand, die het meer nauwkeurig zal kunnen navertellen en het doet er ook eigenlijk niet veel toe. In ieder geval is het best mogelijk, dat de bouwer van een boerderij geen rekening gehouden heeft met een bestaande weg en er eenvoudig scheef naast gebouwd heeft. Het kan ook best zijn dat zich tussen een paar boerderijen, waar boezem-vrienden woonden, een paadje der vriend schap heeft uitgesleten, dat zich zo geleidelijk aan tot hoofdweg heeft ontwikkeld. Vast staat hier niets, behalve dan dat deze stelselloosheid zich tot een vast systeem ver dicht heeft, een stelsel, dat we overal in Drenthe terug vinden en dat op alle oude dorpen zijn bijzonder stempel gedrukt heeft. Want al deze esdorpen lijken in opzet en structuur als twee druppels water op elkaar. Het verband in de Drentse dorpen is dus niet het gevolg van een stedebouwkundig met zorg gecomponeerd straten- en wegenplan, noch is het ontstaan door een speciale groe pering van de bebouwing. Hoe komt het dan wel, dat zo'n dorp toch een geheel vormt, dat er toch onmiskenbaar iets is wat een duidelijk verband legt tussen de bebouwing, waardoor de samenhang van het dorp voor een ieder direct duidelijk wordt? Voor mensen als wij, die er aan gewend zijn geraakt stedebouwkundige en architectonische normen aan te leggen bij de beoordeling van een dorps- of stads beeld, en die dit vanzelfsprekend ook bij de Drentse dor pen willen doen, is het antwoord op deze vraag niet een voudig te geven. Want een Drents dorp wil en kan niet gemeten worden met de normale maatstaven van architec tuur en stedebouw. Wanneer men een Drents dorp op zijn juiste waarde wil schatten, kan dit n.1. alleen geschieden tegen de achtergrond van de natuur. En dan niet in die zin, dat er enige tegenstelling zou bestaan tussen de neder zetting en de omringende natuur, dat het dorp zich b.v. door een duidelijke contrast-werking boven het landschap zou uitheffen, er tegen zou afsteken, maar zó, dat het dorp als zodanig zich geheel ondergeschikt maakt aan zijn na-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 43