42 aan de afwisselende grondsoorten, is hier tot een systeem gemaakt. Men merkt in alles het fijn aanvoelen van de na tuur en haar verschijnselen en verschijningsvormen door hen, die zich hier vestigden. Deze oude Drenten verston den het een natuurlijk landschap te creëren, èn een vol komen aan de natuur aangepast dorpsbeeld. Ook thans is dit nog zo. Wie in Drenthe reist, zal er zich soms over verbazen, dat hij de dorpen eigenlijk pas ziet, wanneer hij er vlak bij is. De oude en meestal ook de nieu we boerderijen, voor zover ze in de dorpen gelegen zijn, komen pas als men het dorp dicht genaderd is, uit hun schuilhoek, onder het groen te voorschijn. Ze passen zich volkomen aan bij de omringende natuur wat hun kleur en dakbedekking betreft. Tussen eiken en populieren, vrucht bomen en struikgewas liggen de dikwijls zwaar met mos begroeide stro-daken, de grauw-verkleurde rieten daken en de in hoofdzaak grauw-blauwe pannen-dakbedekkingen. Een fel rood dak valt in een Drents esdorp bijna evenzeer uit de toon als een dakbedekking van asbest-cement of me talen golfplaten. Elke oud-Drentse boerenwoning, hoe mooi ook, kenmerkt zich door een belangrijke mate van onopvallendheid. Nimmer dringt ze zich op enigerlei wijze op de voorgrond, niet door haar vorm, niet door haar kleur en niet door speciale versieringen. Ze vormt slechts één van de schakels in het grote geheel, vrijwel gelijk aan de andere schakels en tezamen vormend één dorpsverband, waar de individuele boerderijen volkomen in opgaan. En wel het meest verwonderlijk is de wijze, waarop dit ver band in de Drentse dorpen tot stand komt. Het is hier zeker niet een streng gecomponeerd stratenplan, waardoor de vorm van het dorp of de onderlinge stand der boerde rijen dwingend bepaald wordt. Dit stratenplan lijkt bijna steeds volkomen willekeurig tot stand gekomen. Van een plan in de eigenlijke zin van het woord is dan ook nauwe lijks sprake. De wegen ontstonden op de zelfde wijze als de konijnen-paadjes in het duin, van het ene hol naar het andere, van de ene boerderij naar de andere. Maar is dit wel juist? Waren er nu eigenlijk eerst de wegen en kwa-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 42