40 HOOFDSTUK IV HET ESDORP De oudste dorpsvorm, die we in Drenthe nog alom aan treffen, is het esdorp. De geschiedenis van deze dorpen, voor zover we tenminste, gedachtig aan Spengler's uit spraak dat de boer geen deel heeft aan de geschiedenis, bij deze echte boeren-dorpen van geschiedenis kunnen spreken, gaat terug tot een grijs verleden. Wanneer Drenthe in het licht der historie treedt, is het merendeel dezer neder zettingen er reeds aanwezig. Dit wil overigens niet zeggen, dat de Drentse esdorpen uit laat ons zeggen 1200 er precies zo uitzagen als het huidige Meppen, Aal den of Lhee, om maar een drietal van de best bewaarde te noemen. Aller minst. Het betekent slechts, dat de opzet van deze oeroude nederzettingen nog min of meer in de structuur der huidige dorpen is terug te vinden. Want al is sinds de middel eeuwen de bouwtrant der Drentse boerderijen op tal van punten belangrijk gewijzigd, zó belangrijk, dat er opper vlakkig gezien al heel weinig overeenkomst meer aan te tonen zou zijn; al zijn de oude zand- en modderwegen be straat, ja hier en daar van een gladde asfalt-bedekking voorzien; al is het hele leven in de dorpen totaal gewij zigd; al zijn er zuivelfabrieken, burgerhuisjes en open bare gebouwen tot stand gekomen, de oude, onregelmatige, als het ware organisch gegroeide opzet verloochent zich ook thans nog niet. Wie de kenmerken van dit dorpstype weet te onderscheiden, kan zich moeilijk vergissen. Het voornaamste kenmerk van de dorpskern is zijn on regelmatige opzet. Deze onregelmatigheid zet zich buiten het dorp in het landschap voort. In de meest wonderlijke patronen liggen de akkers verspreid over de essen - de hoge, vroeger nauwkeurig omwalde akkergronden rond de dorpen. Langs de kronkelende stroompjes, kronkelend voor zover ze nog niet zijn genormaliseerd, strekken zich de oude groenlanden uit. Alles is hier in volkomen har-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 40