37 gemeenten Sleen (den Hooi) en Dalen (Wachtum) sporen gevonden van boerderijen met vlechtwerkwanden, die naar van Giffen meent als een prototype van het latere Saksi sche hallenhuis kunnen worden beschouwd en die wellicht dateren van betrekkelijk kort voor het begin van de jaar telling. Na de Romeinse tijd komt dan de bewogen periode van de Volksverhuizing. Ook deze brengt grote verande ringen. Saksische volksstammen trekken plunderend en brandschattend het land binnen. Hun behuizingen, opge richt vaak waar bestaande nederzettingen waren platge brand, dragen de sporen van hun zwervend bestaan. Ze dragen een primitief en weinig permanent karakter. Het zijn eenvoudige hutten, rechthoekig, ietwat in de grond uitgegraven met nog een extra gat voor de haard in het midden. Op den duur hebben de Saksers zich geleidelijk vermengd met de bevolking, die ze ter plaatse aantroffen. Naarmate ze wortel schoten, hebben ze steeds meer overgenomen van de inheemse bevolking. Het woningtype, dat ze mee had den gebracht, was voor een werkelijk landbouwend volk onvoldoende. Er moesten schuren zijn voor de oogst, stal len voor het vee. Dankbaar maakte men in dit opzicht ge bruik van bestaande tradities. De tijd gaat verder. Omstreeks 800 verschijnt de figuur van Karei de Grote in de geschiedenis; breekt de Karolingi sche tijd aan. Uit die tijd zijn heel weinig sporen van hui zen en nederzettingen tot ons gekomen. Hoe komt dat? Woonden er toen geen mensen in Drenthe? Men moet voorzichtig zijn met zijn conclusies. In de eerste plaats is het zo, dat de Karolingische nederzettingen wel groten deels zullen hebben gestaan op de plaatsen, waar thans nog de esdorpen liggen. Voor zover er nog sporen te vin den zouden zijn, zou men die in hoofdzaak moeten aan treffen bij graafwerk voor nieuwe boerderijen, die op de plaats van afgebroken of verbrande exemplaren werden gebouwd. Dat men ook hier slechts zelden iets vindt, heeft een bijzondere oorzaak. Oudtijds had wie een huis bouwde, de balken, die de dak-constructie moesten dragen, steeds

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 37