36 land, weet men, dat de Kelten stelselmatig hun akkers door muurtjes of walletjes plachten te omgeven. Nog in de vorige eeuw trof men deze opzet in Ierland veelvuldig aan in samenhang met gehuchtjes, uit zeer armetierige hutten bestaande. Gedurende de ijzertijd, die na de bronstijd volgt we zijn dan het begin der jaartelling genaderd voltrekt zich een nieuwe invasie, ditmaal van Germaanse stammen in ons land, zij het niet regelrecht in Drenthe. Met name de Frie zen, die zich langs de Noordzee-kust vestigen, ook in de kleigebieden Noord en Noord-West van Drenthe, hebben eerst zijdelings en later rechtstreeks een zo grote invloed op de vestiging en de nederzettingsvormen in Drenthe ge had, dat hun verschijning in ons land hier niet onvermeld mag blijven. Een sterke Friese invloed is n.1. aantoonbaar bij de Middeleeuwse streekdorpen, die verderop in dit boekje nader zullen worden behandeld en later ook bij de veenkoloniale vestigingen. Ook de Groninger invloed is in Drenthe steeds sterk geweest, vooral via de oostelijke veen koloniën. Men realisere zich in dit verband, dat de Gro ninger bevolking, naar men meestal aanneemt, ontstaan is uit een menging van Drents en Fries bloed, zodat ook hier van een indirecte Friese invloed sprake is. Ik stond hier even wat uitvoeriger stil bij deze bevolkings verschijnselen om aan te tonen, hoe ingewikkeld en veel vuldig de invloeden geweest zijn, die ieder voor zich hun stempel op de nederzettingsvormen hebben gedrukt. Nieu we bevolkingselementen brachten keer op keer hun eigen opvattingen op het gebied van de in hun ogen beste neder- zettingsvorm met zich mee en niet alleen, dat ze die opvat tingen meebrachten, ze werden ook in praktijk gebracht, hetzij geleidelijk aan, op vredelievende wijze, hetzij met de harde hand van de overwinnaar, na onderwerping van de inheemse bevolking. Zo zijn er ook inNoord-Drenthe, in het praehistorisch beroemde Zeijerveld in de gemeente Vries, nederzettingssporen aangetroffen, die duidelijk maken, dat we hier met sterke Romeinse invloeden te doen hebben. Daarnaast werden in het Zuid-Oosten der provincie, in de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 36