34 woonvertrek was in enkele gevallen door een tussenwand in tweeën gedeeld. De wanden van de huizen bestonden uit een vlechtwerk van twijgen, met leem bestreken, en door de staande palen op zijn plaats gehouden. Grote stukken van deze wanden kwamen nog volkomen intact te voorschijn en het bijzondere is, dat de hier toegepaste bouwmethode nog tot diep in de 19de eeuw alom in de oude Drentse dorpen in zwang bleef. Bij oude boerderijen treft men bij binnenmuren deze constructie heden ten dage nog wel aan. In één van de opgegraven woningen trof men een planken vloer aan en in alle huizen vond men sporen van een haard. De kleinere huizen waren 4 bij 5 tot 6 meter, de grotere 5 bij 7 meter. Ze waren allen volgens hetzelfde systeem opgetrokken. Allerlei gebruiksvoorwer pen van aardewerk, been, steen en hout werden aangetrof fen, tot een houten roeispaan toe. Het was mogelijk vast te stellen, dat de bewoners van het gehucht drie verschil lende soorten tarwe verbouwden benevens gerst. Ook bleek dat de bewoners rundvee hielden, benevens honden, scha pen, varkens en vermoedelijk ook paarden. Er werden nog tal van andere vondsten gedaan, die interessante conclu sies mogelijk maakten over leefwijze en gewoonten van de hier wonende mensen, maar het zou ons te ver voeren om daar dieper op in te gaan. Voor ons van belang is hier in de eerste plaats, dat de „klassieke" Saksische boerderij van het hallen-type waarschijnlijk op de hier gevonden woningen teruggaat. Landschappelijk gezien moeten we ons dit dorp voorstel len in een soort park-landschap, verspreide boom-groepen, oprijzend uit een met grassen begroeide en hier en daar met veldkeien bedekte bodem, hier een waterplas, daar een zandverstuiving. Heidevelden waren er toen nog niet. Deze dateren, zoals reeds eerder werd gezegd, uit later tijd. Ook de uitgestrekte veen-moerassen, later zo'n deugde lijke barrière tegen invloeden van buiten, waren nog niet ontstaan. Vandaar dat ik hierboven kon schrijven, dat Drenthe met Oldenburg toen nog één cultuurgebied vorm de. De veengebieden van Oost-Drenthe, later de natuur-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 34