33 Er vormt zich een groepje woningen en daarmede is dan het landbouw-dorp een feit geworden. Deze late steentijd betekende voor Drenthe een periode van bloei. Al was de toenmalige cultuur in onze ogen nog pri mitief, toch was het beschavingspeil dier dagen in vele op zichten opmerkelijk. Alleen de hunebedden reeds kunnen daarvan getuigen, daarnaast ook het aardewerk en de ste nen wapenen en gebruiksvoorwerpen, die in de hunebed den werden gevonden. Eigenlijke nederzettingssporen, waaruit wij ons een indruk kunnen vormen van een neder zetting uit die dagen, zijn echter in Drenthe niet aange troffen. Toch kunnen we ons, gelukkig, uit elders gevonden sporen een vrij duidelijk beeld vormen, hoe de nederzettingen der hunebed-bouwers er hebben uitgezien. In Noord-Duitsland n.1., in Oldenburg, een gebied, dat in die tijden met Dren the praktisch één cultuur-gebied vormde, werd aan de oever van het Dümmermeer, bij Dümmerlohausen, onder het veen een vrij volledige nederzetting uit die periode aan getroffen. Het gehucht bestond uit een veertigtal huizen, waarin tussen de 200 en 300 mensen gewoond moeten heb ben. De nederzetting is door een palissade omgeven, die de bewoners moest beschermen tegen aanvallers van bui tenaf en tegen de wilde dieren des velds. Dat deze neder zetting zo goed bewaard is gebleven, hebben we te danken aan een catastrofe, die het dorp eens moet hebben getrof fen, een overstroming, die alles onder water zette en daar na lange jaren onder water hield. Dit water is op zijn beurt weer geleidelijk aan dichtgegroeid. Op de resten van het dorpje vormde zich een dikke, goed-conserverende veenlaag en juist door deze veenlaag werd alles redelijk goed voor ons bewaard, te beter, omdat zich later over dit veen nog weer een kleilaag heeft gevormd, die een en ander volkomen van de lucht heeft afgesloten. Het gehucht bestond uit huizen met een rechthoekig of min of meer scheefhoekig grondplan, een grondplan dat de meeste overeenkomst vertoont met dat van de Griekse tem pels: een voorgalerij met er achter een woonvertrek. Dit

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 33