bewust of onbewust, eikaars nabijheid, zocht men gezellig heid en onderlinge steun en bijstand. Men gaf er een typische trek van het oud-Drentse volkskarakter de voor keur aan op te gaan in de gemeenschap, liever dan als in dividu heer en meester te zijn op de eigen hoeve. Het saam horigheidsgevoel bleek groter dan de zin voor individuele vrijheid. Juist in dit opzicht bestaat er, over het geheel ge nomen, karakterologisch ook heden ten dage nog een groot verschil tussen de Drenten en de Friezen, en we zullen later zien, dat het juist de Friezen geweest zijn, die een groot aandeel hebben gehad in de kolonisatie der streek- dorpen, waarbij principieel is uitgegaan van de alleen staande boerderij, die een plaats kreeg te midden van de bijbehorende akkers. Al vormen ook deze streekdorpen uiteraard een dorpsgemeenschap, toch spreekt deze hier, en zeker uit een oogpunt van vormgeving, veel minder sterk dan bij de centraal gebouwde esdorpen. Het zou interessant zijn dieper op dit probleem in te gaan. Ik zal mij daartoe niet laten verleiden. Omvang en opzet van dit boekje laten dit niet toe. Ik stipte het vraagstuk van het verband tussen volkskarakter en dorpsvorm slechts aan om nog eens met een zekere nadruk aan te tonen, dat deze vorm nimmer toevallig is, maar daarentegen steeds zinvol en min of meer duidelijk bepaald door allerlei on derling zeer verschillende factoren. Elke nederzetting blijkt min of meer duidelijk de weerspiegeling van het menselijk reageren op omstandigheden, waaronder zich op een be paalde plaats het menselijk leven afspeelt. Dorpsvormen zijn zinvol. Geografische ligging, klimaat, levensomstandigheden, grondsoort, middelen van bestaan en zeker niet in de minste plaats het volkskarakter hadden deel in hun ontstaan. Enkele van deze factoren kunnen zich wijzigen, in het bijzonder de levensomstandigheden en de technische mogelijkheden. Andere daarentegen - geogra fische ligging, klimaat, grondsoort en tot op zekere hoogte ook het volkskarakter blijven praktisch onveranderlijk. En juist deze onveranderlijke kern van vormgevende fac toren is het, die ons de nodige voorzichtigheid moet bij- 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 27