28 middelen, wegen, auto's, fietsen, telefoon en radio, nieuwe bouwmaterialen en bouwconstructies, nieuwe landbouwme thoden en werktuigen, nieuwe geestelijke stromingen, nieu we sociale verhoudingen, nieuwe economische inzichten, het zijn stuk voor stuk werkelijkheden, die men maar niet zo naast zich neer kan leggen. Maar al is dan de ontwikke ling en de verandering op zichzelf een natuurlijk verschijn sel, daarnaast zijn er in dit verband verschillende elemen ten, die min of meer onveranderlijk zijn: de geografische ligging, het klimaat, de grondsoort, de waterstaatkundige toestand en, wat de zeker niet te onderschatten menselijke kant van het vraagstuk betreft, de afkomst van de inheemse bewoners en hun volkskarakter. Want, en ook dit spreekt bij enig nadenken vanzelf, bij het stichten van zijn nederzettingen stelt iedere mensengroep zijn eigen eisen, eisen, die ten nauwste samenhangen met de leefwijze, met de werkkring en met de wensen en be hoeften, die men bewust of onbewust heeft. Het is n.1. zeker niet zo, dat aan elke uiterlijke vorm een bewuste vormwil ten grondslag ligt. Vele vormen ontstaan, zoals men dat noemt, spontaan. Maar deze vormgeving moge nog zo spontaan zijn, dit betekent niet, dat ze nu ook toe vallig is. Hier spelen alle mogelijke onbewuste drijfveren mee als vormgevende factoren, die eerst door moeizaam speuren aantoonbaar worden. We zagen reeds, dat de stammen, die Drenthe's oudste ne derzettingen hebben gegrondvest, er ten opzichte van het water een andere smaak op na hielden dan zij, die tijdens de Middeleeuwen de streekdorpen hebben gesticht. Ook in andere opzichten zijn er verschillen. De oude esdorpen, waar de boerderijen bijeen geschaard staan rond de brink, doen veronderstellen, dat hun bewoners aan dit samen wonen in een dorpsgemeenschap om welke reden dan ook de voorkeur hebben gegeven boven het wonen in afzonde ring op een alleen-staande boerderij, zoals dat bij andere nederzettingsvormen gebruikelijk is. Aan dit samenwonen zal allereerst wel een streven naar veiligheid ten grondslag hebben gelegen, daarnaast echter zocht men ongetwijfeld,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 26