27 kolonies gesticht, moderne streekdorpen met moderne boer derijen. Zo leidden nieuwe wetenschappelijke inzichten, zowel op het gebied der kunstmatige bemesting als anderszins, tot ingrijpende wijzigingen in het landbouwbedrijf en tot vele nieuwe mogelijkheden; tot een in vele opzichten verande rende organisatie van het boeren-leven en van de dorps verhoudingen. Ik zal daar later dieper op ingaan, omdat juist hier de kern ligt van de grote veranderingen, die zich allerwege in het uiterlijk aanzien van de nederzettingen hebben voltrokken. Deze veranderingen hebben n.1. geens zins slechts betrekking op de vorm alleen. Ze zijn van veel fundamenteler aard en juist daarom is van een herstel in de oude vorm of van een voortborduren op die oude vorm geen heil te verwachten. Het is nodig, waar mogelijk met eerbiediging van nog werkelijk levende oude vormen, voor een nieuwe maatschappij, een nieuwe boerengemeenschap, een nieuw landbouw-dorp, een nieuwe, aan de moderne eisen aangepaste vorm te vinden. Hier ligt het grote pro bleem van onze tijd. De vorm van een dorp, een gehucht, van elke nederzetting, is niet iets, dat zomaar op zichzelf staat. Er bestaat hier een onmiskenbaar onderling verband tussen landschap en nederzettingvorm. Dit verband is niet star en onverander lijk. Integendeel. Naarmate de eeuwen vergaan, wijzigen zich de verhoudingen, dikwijls zó geleidelijk, dat de tijd genoot er weinig of niets van bespeurt, maar somtijds in eens met sprongen, zodat, wie het meemaakt, zich met schrik afvraagt: waar gaan wij heen? Het is nu zo'n tijd, dat alles op zijn grondvesten wan kelt. Een aaneenschakeling van de meest uiteenlopende wetenschappelijke ontdekkingen, toegepast op de praktijk van het leven, heeft in tal van sinds mensenheugenis be staande verhoudingen een volkomen ommekeer teweegge bracht, een ommekeer, die we ook kunnen vaststellen bij de ontwikkeling der bestaande nederzettingen. Op zichzelf is deze verandering dus een natuurlijk verschijnsel, dat met geen mensenmacht is tegen te houden. Nieuwe verkeers-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 25