25 mee was weer een nieuw element aan de Drentse neder zettingen toegevoegd. Zo kwamen in een drietal verschillende landschapstypen de hogere zandgronden, de stroomdalen van de beneden loop der beken en het veengebied een drietal onderling sterk verschillende nederzettingsvormen tot ontwikkeling: het oude Drentse esdorp, het uit de latere Middeleeuwen stammende streekdorp en de veenkolonie. Daarmee was de ontwikkeling echter nog niet ten einde. Rond het oudste dorpstype, het esdorp, heeft zich n.1. in recente tijden een zeer diep in de oorspronkelijke structuur ingrijpende ver andering voltrokken, waar ik later nog uitvoerig op terug kom: het ontginnen van de heide. Uitgestrekte heidevelden, vroeger alomtegenwoordig, zijn uiterst schaars geworden. Bijna overal, waar de waterstaatkundige toestand dit moge lijk maakte, is geleidelijk aan de heide tot vruchtbare ak kers ontgonnen of werden er, want ook dit is in het groot geschied, door het Staatsbosbeheer uitgestrekte bossen aan geplant. Dat deze ontginning, waar men reeds ruim honderd jaar geleden in ruime kring over begon te denken, pas na 1900 en in het bijzonder na het einde van de eerste wereldoorlog haar beslag heeft gekregen, vloeit in hoofdzaak voort uit het ingang vinden van de kunstmest. Vroeger had men zich op deze van nature schrale gronden uitsluitend met organi sche meststoffen moeten behelpen en deze mest moest in verband met het vervoer-probleem dicht in de nabijheid van de akkers worden geproduceerd. Men had slechts de beschikking over een beperkte weidegelegenheid. Men kon dus slechts een beperkt aantal runderen en schapen houden veelal nauwkeurig voorgeschreven in overeenstemming met het grondbezit. Men kon dus maar een beperkte hoe veelheid bunders bemesten. Erbij ontginnen was niet mo gelijk. Er bestond een nauwkeurig uitgebalanceerd even wicht tussen bouw- en grasland enerzijds en woeste, on ontgonnen grond anderzijds, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat deze woeste grond, de heide, op zijn beurt weer nodig was om er de schapen te laten weiden, die

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 23