24 onbewoond en onbewerkt gebleven. Vaal-bruin, boomloos en ontoegankelijk strekten de veen-moerassen zich tot aan de horizon uit. Er waren slechts enkele overgangen door het veen, in het natte jaargetijde bovendien onbruikbaar en slechts bekend bij hen, die er in de buurt woonden. Slechts hier en daar aan de randen van het uitgestrekte veen werd wat turf gegraven door de boeren van de na burige dorpen, te eigen behoeve. Voorts treffen we ook ge durende de 19de eeuw op daarvoor geschikte plekken in het veen boekweit-cultuur aan. In de droge tijd brandde men daar de bovenste veenlaag weg, vermengde de as met de volgende laag en zaaide daar de boekweit in. De veen kolonie Erica b.v. dankte haar ontstaan aan deze boekweit teelt. Hier werd in 1863 de eerste keet gebouwd. Tegen de gevel hing men een bord met de naam ERICA. „Men fluis terde toentertijd dat het de naam was van een rijke vrouw. De keet van Erica stond er heel eenzaam aan het Panne- koekenveen, langs de veldweg naar Zuid-Barge. Bij sneeuw buien was het een schuilplaats voor de veenhakkers, die de boekweit-velden in gereedheid brachten en bij regen en on weer in de zomer voor de boekweit-maaiers." Deze korte historische aantekening, die ik in de Emmer Courant aan trof, geeft in alle soberheid duidelijk aan hoe het begon. Op deze begin-periode met boekweitteelt volgde eerst de aanleg van de vele kanalen en wijken, die aan de veen- exploitatie vooraf gaat, en de stichting van de turfgravers kolonies, vale en onaanzienlijke verzamelingen van hutten en plaggenketen, door de bewoners zelf in elkaar geflanst, en gedeeltelijk in de veenachtige bodem uitgegraven. Na de periode van het turfgraven kwam die van het ontginnen en het uitgeven der ontgonnen gronden als boerenplaatsen. Boerderijen werden gebouwd, die hier, in tegenstelling tot de oude Drentse dorpen, waar alle boerderijen bijeen in het dorp een plaats vonden, buiten, temidden der akkers te staan kwamen. Daar tussenin werden wat schamele land arbeiderswoningen geplaatst. In de dorpskernen vestigden zich neringdoenden en ambachtslieden, stond de kerk en het postkantoor, de school en wat dies meer zij. En daar-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 22