22 te veen-moerassen, die, de eeuwen door, geleidelijk zijn aangesneden. Voor de cultuur van Drenthe zijn deze woeste en onmetelijke moerassen, die het centrum van de provin cie bijna volkomen van de buitenwereld isoleerden, van het grootste belang geweest. Juist deze veen-moerassen im mers waren de oorzaak, dat eeuwen lang invloeden van buiten slechts in zeer beperkte mate in Drenthe doordron gen; dat Drenthe geheel afzijdig kwam te liggen van de wereld, waar de geschiedenis werd gemaakt. Als gevolg van deze isolatie bleef de oude boeren-cultuur hier beter bewaard dan waar ook in ons land. Turfwinning in het groot is afhankelijk van de afvoer- mogelijkheid per schip. Tegenwoordig geschiedt deze af voer ook wel per vrachtauto, maar oudtijds, toen de wegen slecht waren en de wagens primitief, was alleen vervoer per schip mogelijk. De oudste veenafgravingen in Drenthe vonden dan ook plaats in het aan open water gelegen ge bied rond Meppel en in de buurt van Groningen, waar het riviertje de Hunze een bescheiden vaarwater bood. Van uit het Meppeler veen-gebied werd tijdens de Middeleeuwen al turf westwaarts verscheept. Maar met echte veenkoloniën, in de eerste plaats gesticht met het oog op de vervening en de turfwinning, heeft men hier nog niet te maken. Het turf-graven was hier wellicht nog bij-verdienste van de boer. In later eeuwen werd de vervening veel systemati scher aangepakt. Men begon met het bevaarbaar maken van het stroompje, dat van het open water naar het veen leidde, of zelfs met het graven van een kanaal. In Drenthe was het Hoogeveen, dat als eerste, groot opgezette veen kolonie werd gesticht, nog tijdens de Gouden Eeuw. Van uit Groningen werd het Stadskanaal gegraven, dat geleide lijk aan steeds verder naar het Zuid-Oosten doordrong. In de 18de eeuw kwam in Midden-Drenthe het Smilder- en het Kloosterveen - ten Zuid-Westen van Assen - aan snede, waarbij het graven van de Drentse Hoofdvaart mede aan de orde kwam. In de 19de eeuw werden het Oranjekanaal en de Hoogeveensevaart gegraven, beide uitmondend in de veengebieden van Zuid-oost Drenthe.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 20