die in één der volgende hoofdstukken nader besproken zullen worden. Behalve de lage stroomdalen bezit Drenthe nog een geheel ander, eveneens uitermate vochtig landschapstype, dat juist voor Drenthe zeer typerend is: het veen. Eeuwen geleden, lang vóór het begin van onze jaartelling, is dit veen ont staan in de poelen en plassen, die zich in de lagere zand- kommen, waar het er heen gestroomde water niet weg kon, hadden gevormd. Jaar in, jaar uit, groeiden hier de plan ten, stierven af en zonken naar de bodem. Laag na laag, soms tenslotte meters dik, vormde zich het veen. Soms wa ren er vrij lange perioden, dat het klimaat droger werd. De poelen droogden dan uit. Op de veenlaag, die zich reeds had gevormd en vooral langs de randen van de plas, humus-rijk als ze waren, schoot de vegetatie welig op. Er ontwikkelde zich hier en daar zelfs bos. Maar na de droge perioden volgden weer vochtiger tijden. De planten ver dronken. De bomen kwamen in het water te staan en stier ven. Er kwam een storm en de dode bomen woeien omver. Kris kras door elkaar vielen de stammen en bleven in de moerassige poel liggen. Meer en meer kwamen de water planten weer tot ontwikkeling. Jaar in, jaar uit stierven ze af, en over het verdronken bos heen vormde zich weer veen. Zo komt het, dat bij het turf graven uit het veen grote hoeveelheden zogenaamd kienhout tevoorschijn komen: door het veen nog goed geconserveerde resten van boom stammen, takken en wortels. Bijna overal in Drenthe treft men veen aan. Of liever, men kon het er in vroeger jaren aantreffen. Want er is in de loop der eeuwen al heel wat veen vergraven en als turf verstookt. De veen-vergraving loopt langzaam aan op haar eind en het zal vermoedelijk geen vijftig jaar meer duren, of de laatste Drentse turf zal in het museum als curiositeit worden bijgezet. Het veen komt voor in het klein en in het groot. Waar in de oertijd een bescheiden vennetje lag, ligt nu een klein veentje, waar de boeren uit de buurt zelf hun huisbrand- turf graven. Daarnaast liggen en vooral lagen er uitgestrek- 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 19