naast jong, maar in ieder geval geen exotische bomen en heesters, wel de nodige afwisseling, vooral eiken en daar naast wat populieren, linden, kastanjes, esdoorns en een enkele berk. De moeilijkheid met de beplanting is deze, dat vroeger alle bomen door de dorpsbewoners particulier op hun erven en door de gemene buren op de brinken werden ge plant. Dit leidde vanzelf tot onregelmatigheid. Thans is bij particulieren de lust tot bomenplanten sterk geslonken. Plant men een enkele boom, dan is dit meestal de snel groeiende populier en bijna nooit meer de eik, die een bij uitstek langzame groeier is. Daarnaast heeft thans de ge meente in hoofdzaak de taak van boom-plantster overge nomen. Haar staan echter dikwijls weinig meer dan de wegbermen als plant-plaats ten dienste en dit leidt auto matisch tot rij-beplanting. Daarnaast echter zijn er toch altijd nog wel wat overhoekjes, waar een enkele, of waar een groepje bomen kan worden neergezet. Tenslotte is het voor de gemeentebesturen nog een nuttige taak de dorps genoten van het belang van bomen-planten op eigen erf te overtuigen. Het dorp is een concentratie van boerderijen, woningen, kortom van bebouwing, zij het, wanneer het goed is, een niet zeer dichte concentratie. Het Drentse dorpsbeeld vraagt ruimte. Deze ruimte loopt gevaar - er werd hier boven reeds op gewezen. Ze komt steeds meer in het ge drang. Tal van factoren werken hier aan mee. De steeds hoger opgelopen prijs van de bouwgrond, die geleid heeft tot steeds „economischer" verkaveling, tot steeds schrieler bouw-perceeltjes. Dan was er uiteraard de verburgerlij king van het dorp, het steeds minder overwegen van boer derijen met hun meest ruime erven. In plaats van deze erven kwamen de voortuintjes van de arbeiderswoningen. Er dreigen hier gevaren. Een gemeentebestuur, dat hier niet op zijn tellen past, zal, wanneer de ogen opengaan, ontwaren, dat het met een dichtgebouwd en feitelijk ver knoeid dorp zit. Een goed en nauwkeurig gedetailleerd uitbreidingsplan is hier meer dan wat ook nodig. Ruimte 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 135