gen, voor rechte bomenrijen en voor alles, wat aan het dorp in een bepaald opzicht een rechte lijn zou opdringen. Boomgroepjes, hoog en laag hout door elkaar, jonge bo men naast oude, afwisseling in de situering der bebouwing, rooilijnen met inspringende hoeken, struiken, gras, afge wisseld met verschillende soorten bestrating, zo weinig mo gelijk asfalt en teerwegen, die te doods zijn, in de dorps kommen. Moeten er veel burgerhuisjes worden gebouwd, maak er dan een apart wijkje van, dat min of meer op zichzelf staat en zich door de groepering behoorlijk van het oudere gedeelte onderscheidt, terwijl het bovendien met behulp van beplanting daarvan zo veel mogelijk wordt afgescheiden tot een min of meer op zichzelf staand ge heel. Wil men het Drentse dorp zoveel mogelijk doen aanslui ten aan de omringende natuur, dan is daartoe nodig, dat lintbebouwing vermeden wordt, dat het dorp werkelijk een afgerond geheel wordt en dat het goed in de bomen wordt gezet. Een afsluitende beplantingsstrook tussen dorp en es, rond de dorpsbebouwing, is wenselijk, tenminste wan neer men in een dergelijke strook te grote regelmatigheid weet te vermijden. Van uit de omtrek gezien behoort een Drents dorp het aspect te vertonen van een bosje, een oer- bosje, geen hout-plantage. In het dorpsbeeld speelt de beplanting een overwegende rol. Met het verlies van z'n bomen verliest het dorp z'n karakter. De beplanting legt het verband tussen de ver spreide bebouwing, die veelal niet meer zo erg fraai is, maar door een goede groene omlijsting direct op een hoger plan wordt gebracht. Deze beplanting moet de ruimte vul len tussen de op zichzelf staande gebouwen. Ze moet rond de dorpsbebouwing - ook er boven uit een besloten ruimte suggereren. Ze maakt, waar ze nog aanwezig is, het dorp tot een organische eenheid. Deze beplanting mag ook weer niet te regelmatig zijn. Lange doorgaande bomen rijen van gelijksoortige en gelijk grote bomen passen noch in het Drentse dorp, noch in het Drentse landschap. Wel passend zijn boomgroepen, ongelijkmatige beplanting, oud 122

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 134