den voor bosvorming, voor gezorgd, dat dit bos niet tot ontwikkeling kon komen. Waar een jong boompje zijn kop opstak boven de heide, waren de schapen er als de kippen bij om de malse groene blaadjes weg te vreten. Pas nu er geen schapen meer zijn, begint op de nog schaars overge bleven heide hier en daar de bosvorming weer hand over hand toe te nemen. En zo zal de heide, die door de ont- ginners werd gespaard, zoetjes aan weer tot een parkland schap veranderen, wanneer tenminste de mens niet ingrijpt vóór deze ontwikkeling voltooid is. Na het bronzen tijdperk bleef het heide-landschap prak tisch onveranderd tot aan onze tijd toe. De ijzer-tijd deed zijn intrede. De Romeinen vertoonden zich in Drenthe. De tijd van de Volksverhuizing bracht er de nodige opschud ding. Gedurende de Middeleeuwen wordt een sterke Friese invloed steeds duidelijker bespeurbaar. Dan, in de meer bekende historische tijden maakt ook Drenthe de oorlogen en woelingen mee, die ons land en geheel Europa op ge zette tijden teisterden, om tenslotte, tegen het eind der 19de eeuw, toen een industriële turfwinning en nieuwe landbouw methoden er hun intree deden, geleidelijk aan van karakter te veranderen en te worden tot het huidige Drenthe met zijn mengeling van modern cultuurlandschap en oude wei den en akkers. Door al deze tijdperken heen evolueerden zich de neder zettingen, deden nieuwe vormen van bewoning en vestiging hun intree, werden oude afgezworen. Van de dorpen van het neolithicum, maar ook van de nederzettingen uit later tijd, zijn slechts weinig sporen terug te vinden. Toch zijn ze er zonder enige twijfel geweest en hebben hier mensen geleefd en gewerkt. Een deel van de geest van deze mensen is ook thans nog terug te vinden in wat er van de oude nederzettingen gespaard bleef. Nooit maakt een land een eeuwenlange cultuur-groei door, zonder dat men dit later nog bespeuren kan aan allerlei uitingen en verschijnselen. Men voelt zich in Drenthe bij voortduring omgeven door de geest van een primitief maar rijk verleden. Waaraan men het voelt, het is nauwelijks te omschrijven. Maar de 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 12