grotendeels zelf, evenals manden, bijenkorven, wannen enz. drogisten, fietsenwinkels en nog veel meer. Ook de ambachtslieden namen in aantal en verscheidenheid toe. De nieuwe verkeersmiddelen en de steeds verder doorge voerde mechanisatie van de bedrijven, riepen ook op het gebied van het ambacht nieuwe mogelijkheden in het leven, vooral in de vorm van reparatie-bedrijven, garages enz. Deze steeds groeiende behoefte aan gespecialiseerde mede werkers op allerlei, met het agrarische leven samenhangen de gebieden, werd in de hand gewerkt door de steeds be langrijker wordende geld-circulatie. Niet langer bleef de boerderij een op zichzelf staand, zichzelf bedruipend eco nomisch wereldje, waar de boer en zijn gezin in eigen behoefte voorzag en er aan geld weinig of geen behoefte bestond. Ook de boer ging zich steeds meer specialiseren tot landbouw- en veeteelt-specialist, die zich, waar nodig, en voor geld, voorzag van de gespecialiseerde hulp van anderen, niet-landbouwers. Zo liet dus de boer het dorp meer en meer achter zich. En de burger trok er binnen. Van uitsluitende en besloten woonstede, waar allen uit de streek tezamen woonden, werd het dorp meer en meer het verzorgingscentrum cultureel en economisch van de over het gehele platte landsgebied uitgezwermde agrarische bevolking. Het ver anderde daarmee vanzelfsprekend sterk van karakter. Dit geldt, zoals te begrijpen valt, overigens in veel groter mate voor de oude kerkdorpen, die zich ook in andere opzichten tot centra ontwikkelden, dan voor de veel meer agrarische „satelliet-dorpen", die rond het kerkdorp ge groepeerd lagen. Tot zover dit overzicht van de achtergronden, waartegen de ontwikkeling naar uiterlijk aspect van de Drentse dor pen gezien moet worden. Deze ontwikkeling is uitermate woelig. Alles is aan het veranderen. Allerlei ouds verkeert in verval, allerlei nieuws is in wording en dringt zich op. Er werken aan deze ontwikkeling zó veel verschillende factoren mee, dat het onmogelijk is een overzicht van het gehele gebeuren te verkrijgen. Onder deze onoverzichtelij- 115

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 127