waren. Ook al betreurt men het, men zal het feit hebben te aanvaarden, dat ook de oude Drentse boerendorpen langzaam aan, maar stelselmatig en onvermijdelijk ver burgerlijken; dat de getalsverhouding tussen boeren en burgers er zich in voor de boeren ongunstige zin wijzigt. Steeds meer boeren immers trekken uit de dorpen weg om zich ergens buiten het dorp, op de daar ontgonnen gron den een nieuwe boerderij te bouwen, gelegen temidden van de eigen akkers. Brandt er in het dorp een oude boer derij af en hoe dikwijls is het er méér dan één, wanneer er in zo'n dorp met rieten- en strooien daken een uit slaande brandt woedt dan zal de eigenaar deze boerderij liever op een ontginning herbouwen dan op de oude plaats in het dorp. Aan de andere kant komen zich in de dorpen steeds meer burgers vestigen. Niet meer, als vroeger de schulte of schout, is de burgemeester nog boer. Ook de doktoren, de veeartsen, de predikanten en de schoolmeesters oefenen niet langer het boerenbedrijf uit. De postkantoor-houder, de kassier van de boerenleenbank, het personeel van het gemeentehuis en van de zuivelfabriek, de politie, de man van de belastingen, de assistent-landbouwconsulent, de plaatselijke bureau-houder, controleurs, ambtenaren, men vindt ze thans in elke gemeente. Daarnaast zijn er de landarbeiders, vroeger woonachtig in schilderachtige krot ten en keten, thans beter en menswaardiger gehuisvest, zij het dan in dikwijls wat magere burgerhuisjes. En tenslotte het zich nog steeds uitbreidend heir der verzorgende be drijven: de ambachtslieden en de neringdoenden. Onze steeds gecompliceerder wordende maatschappij vraagt steeds meer specialisatie. Vroeger was de winkelier manusje van alles. Hij verkocht kruidenierswaren, potten en pannen, textiel-waren, touw- en leerwerk. Thans zijn er veel meer gespecialiseerde zaken. Er zijn kruideniers, bak kers, slagers die vroeger tussen al die zelf-slachtende boeren geen emplooi hadden groenteboeren ook een nieuwe aanwinst melkboeren idem - lapjeswinkels, kappers, meubelwinkels meubels maakte men vroeger 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 126