len hier elk op hun beurt en in hun sfeer een verzorgende functie. De genoemde nieuwe ontginningskolonies zijn uit land bouwkundig oogpunt een succes gebleken. Er liggen mooie bedrijven en deze nieuwe nederzettingen zijn gezonde on derdelen van de Drentse volkshuishouding geworden. Nieuw als ze zijn, doen ze nog wat kaal aan. Men mist er hoog opgaand hout en in het algemeen beplanting. De boeren, die er zich vestigden, voor een belangrijk deel af komstig uit veenkoloniale streken en dus van huis uit aan een kale omgeving gewend, hebben over het algemeen wei nig belangstelling voor houtgewas. Dit is niet alleen jam mer uit het oogpunt van landschapsschoon, maar ook ter beteugeling van zandstormen zou een wat ruimere beplan ting hier geen overdaad zijn. Jaarlijks, tijdens droogte perioden, doen zich deze zandstormen voor. Ze zijn niet slechts hinderlijk op de dagen dat ze woeden, maar boven al betekenen ze een verarming van de grond door het ver stuiven van humusrijke bestanddelen en een schade-factor voor het te velde staande gewas. Tenslotte zijn bomen en struiken als nestelplaats voor nuttig gevogelte van niet te onderschatten belang in de strijd tegen schadelijke insec ten en larven. Dit alles wordt nog te weinig ingezien en zeker beseft men nog onvoldoende het gevaar voor ver arming van de grond, dat in die stuivende vuil-gele zand wolken schuilt, die soms dagen lang over de ontgonnen velden gieren en schuren. Alleen te Witteveen is een poging tot kernvorming ge waagd. Uitgaande van de stelling, dat er in een Drents dorp een brink moet wezen, heeft men er, in een streekdorp nota bene, een brink geprojecteerd van een dusdanige om vang, dat er van een eigenlijke kernvorming niets terecht is gekomen. Verloren staan er de kerk en een school tegen over een sigaar-vormige houtbeplanting. Resumerend kunnen wij tenslotte vaststellen, dat de nieu we Drentse ontginningskolonies het karakter dragen van streekdorpen, typisch agrarische nederzettingen van ultra- rechtlijnige opzet, zeer open en met te weinig beplanting. 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 123