gen niet maar aan het toeval werden overgelaten, maar zo nauwkeurig mogelijk werden berekend en uitgestippeld. Bij een ontginning als die van het Witteveen echter, was er nauwelijks tijd voor voorafgaand overleg. Men had een groot aantal arbeiders, die om werk schreeuwden. Men had een grote oppervlakte maagdelijke heide, die voor cul tuurgrond geschikt was en men begon. Men handelde, zoals in de Middeleeuwen de stichters van de streekdorpen had den gedaan: de ontginners begonnen met hun ontginning zonder veel naar links en rechts te kijken. Ze beschouw den hun nederzetting als iets geheel op zichzelf staands en ze trokken zich maar zo weinig mogelijk aan van hetgeen er in de buurt al aan nederzettingen en verkeerswegen be stond. Dit laatste nu kon men zich wellicht in de Middel eeuwen veroorloven, in een tijd als de onze, in een steeds dichter bevolkt Drenthe, waar het net van wegen en inter- locale verbindingen door de verbetering der verkeersmid delen van steeds groter belang is geworden, leidde deze geïsoleerde opzet tot fouten. Het ergste is, dat deze fouten praktisch onherstelbaar zijn, doordat men in één opzicht niet het voorbeeld der middeleeuwse voorgangers opvolg de: verknocht aan de tekentafel behandelde men het te ont ginnen gebied of het een onbeschreven blad papier was, waarop men naar willekeur zijn lijnen kon trekken. Er van uitgaande, dat er bij het technisch vernuft praktisch niets onmogelijk is, werd een rechtlijnige constructie opgezet, die op zichzelf wel ideale landbouwbedrijven formeerde, maar met een behoorlijke aansluiting aan het cultuur landschap in het rond en aan de daarin gelegen nederzet tingen geen rekening hield. Ik ben even wat uitvoeriger op deze zaak ingegaan om een indruk te geven van de complicaties, die zich bij de stich ting van zo'n rijtje boerderijen plegen voor te doen. Wie ze na afloop ziet, beseft dit meestal niet. Thans nog een enkel woord over deze nieuwe nederzettingen. Wie wil ko loniseren, moet zich de functies van de nederzetting, die hij gaat stichten, duidelijk voor ogen stellen. Globaal ge zien wonen er in zo'n nederzetting boeren met hun bedrijf, 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 120