dienen als kanaal, waarlangs de verbouwde landbouw producten, met name de aardappelen per schip konden worden afgevoerd. Deze kanalen en de er langs liggende wegen vormden ook hier de basis van de nederzetting, een nederzetting, die ook hier weer bestond uit een rij min of meer regelmatig ge plaatste boerderijen, met er tussen wat arbeiderswoningen, liefst in een groep bij elkaar. Het grote voordeel, dat deze nieuwe ontginningskolonies hadden boven de veenkolo niën, was dit, dat hier al direct bij de stichting geen onge wenste toestand ontstond als gevolg van de vestiging van veen-arbeiders, een vestiging van min of meer voorlopig karakter. Dit stadium werd hier overgeslagen. De arbei ders, die bij de ontginning tewerk werden gesteld, werden hetzij van hun woonplaats uit aangevoerd per autobus, hetzij gehuisvest in tijdelijke barakken, die na beëindiging der ontginningswerkzaamheden werden afgebroken. Tegenover het voordeel, dat men hier direct wist, waar men aan toe was: de stichting van een landbouwnederzet ting op maagdelijke grond, deed zich hier het nadeel gel den, dat ter leniging van de nood, door de werkloosheid ontstaan, het werk onverwijld ter hand moest worden ge nomen, zonder dat men eerst rustig de tijd had zijn plan nen voor te bereiden. Dit laatste was jammer, want op deze wijze moesten fouten worden gemaakt. Het stichten van een nederzetting is nu eenmaal geen kleinigheid, die men in een handomdraaien goed doet. Wat er bij de stichting van nieuwe agrarische nederzettin gen in een nieuw te ontginnen gebied komt kijken, leert ons het kolonisatie-werk in de Wieringermeer en de IJssel- meer-polders. Met steun van wetenschap, sociologie en so ciografie, geologie en landbouwkunde, is hier met grote zorg een nauwkeurig gedétailleerd plan voorbereid. Daar in werd rekening gehouden met de kennis en ervaring van het ogenblik, waarbij men er van uitging, dat een land- bouw-nederzetting niet slechts een op zichzelf staand ge heel is, maar daarnaast een deel van een groter geheel. Dit bracht mee, dat de ligging en de structuur der nederzettin- 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 119