lands is Drenthe dan ook nog altijd het land van hei en struiken gebleven en het is mij ontelbare malen overko men, dat bezoekers van elders uit het land mij zeiden: „Ik had hier heel wat anders verwacht dan ik er aantref." En het is dan niet zonder verbazing dat deze vreemdelingen in eigen land vernemen, dat Drenthe niet alleen een be langrijke korenschuur is, maar tevens één van de allerbe langrijkste aardappelproducenten. Drenthe is een agrarische provincie met in hoofdzaak agra rische nederzettingen, boeren-dorpen, waar de bevolking in hoofdzaak leeft van de opbrengst van landbouw en vee teelt. Het is daarom niet te verwonderen, dat, wanneer zich op landbouwkundig gebied zulke belangrijke veranderin gen voltrekken, deze veranderingen hun afspiegeling vin den in de vorm der nederzettingen. Dit geldt niet slechts voor de oude dorpen, maar al evenzeer, ja nog in ver sterkte mate voor de nieuwe vestigingen. Het is van belang er hier op te wijzen, dat de stichting van nieuwe nederzettingen op tot dusver onontgonnen gronden samenvalt met de stichting der veenkoloniën in oostelijk Drenthe, in het vorige hoofdstuk behandeld. Im mers heeft de opzet van de veenkoloniale nederzettingen en in het algemeen ook het veenkoloniale bedrijfstype in velerlei opzicht bij deze nieuwe vestigingen tot voorbeeld gediend. De aanleidende oorzaak tot het stichten van een veenkolo nie: het exploiteren van het veen, het graven van turf, ont brak in deze gevallen. Rechtstreeks beoogde men hier, wat bij de vervening pas na het vergraven van de turf aan de orde kwam: het ontginnen van gronden, bestemd voor land. bouw-doeleinden. Bij de aanleg van zo'n nieuwe ontgin ningskolonie behoefde men dus geen rekening te houden met de eisen van de turfgraverij en had men dus een veel groter vrijheid. Waar echter, zoals in het Zeijerveld, het Witteveen en het Zwinderseveld, deze ontginningskolonies werden gesticht in zeer vochtige en moerassige heidevel den, moest ook hier in de allereerste plaats worden voor zien in een behoorlijke waterafvoer, tevens geschikt om te 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 118