pen was er de heide, die door de schaapskudden onder leiding van de scheper systematisch werd afgeweid. 's Avonds ging de kudde op stal en produceerde daar de benodigde mest. Ook de koeien gingen voor dit doel 's nachts op stal, ook in de zomer. Wilde landbouw moge lijk zijn, dan moest dus per hectare landbouwgrond een bepaalde oppervlakte weide-terrein voor koeien en schapen beschikbaar blijven. Ontginning op grote schaal zou hier vanzelfsprekend het bestaande evenwicht in ernstige mate hebben verstoord met als resultaat onvoldoende opbreng sten van onvoldoend bemeste akkers. Anders werd het, toen de kunstmest opgang begon te ma ken en de landbouw dus niet langer uitsluitend van na tuurlijke meststoffen afhankelijk was. Daar komt nog bij de stimulans, die de Nederlandse landbouw als geheel kreeg als gevolg van de grote landbouw-crisis in de tachti ger jaren der 19de eeuw. De landbouw, lange tijd ingedut, begon zich op nieuwe mogelijkheden te bezinnen. De land- bouw-voorlichting werd grondig gereorganiseerd. Nieuwe arbeidsmethoden kwamen naar voren. Het landbouw-be- drijf onderging in vele opzichten een grondige wijziging. Het coöperatief optreden kwam tot ongekende bloei. Met de kunstmest werd ontginning op vrijwel onbeperkte schaal mogelijk. Hier en daar werden ontginningen ter hand genomen, maar het zou toch nog duren tot na de eer ste wereldoorlog voor en aleer er ook op dit punt een al gehele wijziging optrad. Het is met name de periode van de werkverschaffing geweest, die de stoot heeft gegeven tot de massale ontginning, welke het karakter van het Drentse land volkomen heeft gewijzigd. Van een heide-landschap, bruin, met hier en daar de groene oases der dorpen met hun akkers en graslanden, een zee van bruin met groene eilan den, werd Drenthe tot een geheel groen land met nog hier en daar een heideveld als een bruin eiland. Zo is in een betrekkelijk gering aantal jaren het beeld van het Drentse landschap volkomen anders geworden, zó snel, dat de schoolboekjes deze verandering niet hebben kunnen bij houden. In de ogen van de bewoners van het Westen des 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 117