Klazienaveen en Emmercompascuum b.v. zijn de laatste jaren verschillende nieuwe industrieën gevestigd. Het spreekt wel vanzelf, dat ook deze laatste ontwikkeling wat de opzet van het dorp en wat het dorpsbeeld betreft, grote veranderingen zal meebrengen. Een industrie-arbei der stelt nu eenmaal andere eisen aan zijn woning en aan zijn woonplaats dan een veenarbeider, die meer met de landarbeiders gelijk te stellen is. Een landbouwgemeen- schap leidt tot een andere dorpsontwikkeling dan bij in dustrialisatie is te verwachten. De verzorgingskern van een landbouwgebied zal hoofdzakelijk aan neringdoenden en ambachtslieden, aan het personeel van verzorgende in stellingen en aan een betrekkelijk klein aantal landarbei ders tot woonplaats moeten dienen. Een industrieplaats daarentegen heeft als voornaamste probleem de huisves ting van een groot aantal industrie-arbeiders, die liefst zo dicht mogelijk bij hun fabrieken moeten wonen. In de veenkoloniale dorpen zal dit neerkomen op een geleidelijke afbraak van lintbebouwing en de stichting van zich con centrisch uitbreidende kernen. En het behoeft geen betoog, dat dit in dit geval eigenlijk uitsluitend winst betekent, wanneer het ontwikkelingsplan tenminste goed wordt op gezet. Er is in veenkoloniaal Drenthe sinds de stichting der veen koloniën veel veranderd. Dit wordt duidelijk bij het lezen van de volgende beschrijving, ontleend aan een brief, die Vincent van Gogh op een October-avond van 1883 schreef na zijn aankomst in Nieuw-Amsterdam. „Hier en daar wordt het wijde, haast boomloze veen- en heidegebied geaccentueerd door een plaggenhut of een kleine boerderij of een paar schrale berkjes, populieren of eiken. Overal staan stapels turf en telkens voeren schuiten voorbij. Hier en daar wat magere koeien, dikwijls schapen, varkens aan de horizon, tegen de avondhemel, een menigte lage daken van kleine keten, Don Quichotte-achtige molens; zonderlinge gevaartes van ophaalbruggen profileren hun grillige silhouetten tegen de wemelende avondlucht. Zo'n dorp 's avonds met de reflexies van lichte venstertjes in 't 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 114