exploitatie gebracht en wel van het noorden naar het zui den. Het is vooral het initiatief van de stad Groningen geweest, dat tot deze veen-exploitatie geleid heeft. Van Groningen uit is al vroeg het Stadskanaal gegraven, dat steeds verder in zuid-oostelijke richting doordrong. En het is in aansluiting op dit kanaal, dat ook in Drenthe de eerste veen-vergraving in dit gebied plaats vond. Gassel- ternijveen is hier de oudste Drentse veenkolonie. Via dit Groninger kanaal zijn ook veel Groninger mensen ver- veners en arbeiders - en is ook veel Groninger kapitaal bij deze Drentse vervening betrokken. En via deze Groningers en hun kapitaal werd ook de Groninger invloed in dit ge bied zeer duidelijk bespeurbaar. Het dialect b.v. is er meer Gronings dan Drents, vooral in de aan de provincie Gro ningen grenzende dorpen. Maar niet slechts langs het Stadskanaal werden de oost- Drentse venen ontsloten. Ook van het westen uit ondernam men de aanval. Halverwege de 19de eeuw werd het Oranje kanaal gegraven, dat deze veengebieden verbond met de Drentse Hoofdvaart en tezelfder tijd ongeveer werd zuide lijker, van Hoogeveen uit, de Hoogeveensevaart, verlengd, die de ontsluiting van de venen in zuid-oost-Drenthe mo gelijk maakte. Steeds verder drongen deze drie aanvals- spitsen het veen in, gezamenlijk in zuid-oostelijke richting. De veenarbeiders trokken met de voortschrijdende verve ning mee en terwijl achter hun rug de veenkoloniale land bouw tot grote bloei kwam, werden er steeds groter gebie den ontgraven. Met dat al is de situatie thans zo geworden, dat er bijna geen veen meer is en dat de turfgravers naar een nieuwe werkkring moeten gaan omzien. Daarmee is in het bestaan van verschillende veenkoloniën - niet alle, want de meeste blijven eenvoudig landbouw gebieden een nieuwe en thans vermoedelijk laatste fase van ontwikkeling ingetreden: verschillende veenkoloniën worden industrie-plaatsen. Hoogeveen, de oudste onder hen. is in deze richting misschien reeds het verst gevor derd. Maar ook in de nieuwere veenkoloniën van Oost- Drenthe zien we hetzelfde verschijnsel. In plaatsen als 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 113