moeilijk bereikbaar en doorsneden door tal van wijken, kanalen en sloten. Een bijzonder kenmerk van dit gebied is, dat hier, met name in Hollandseveld, grote stukken zijn bebost. In later jaren is van dit bos weer het een en ander tot bouw- en weiland ontgonnen. De andere grotere veenkolonie uit de Gouden Eeuw is Smilde. In de streek, thans doorsneden door de Drentse Hoofdvaart, tussen Diever en Dwingeloo in het Zuiden en Assen in het Noorden, lagen hier uitgestrekte venen. Aan vankelijk toebehorend aan het klooster te Assen, werden ze, na de hervorming, in 1598 geseculariseerd. In 1633 werden ze als heerlijkheid geschonken aan de, wederom Hollandse, patriciër Adriaan Pauw. De vervening was hier aanvankelijk rommelig. De turf moest langs de nau welijks bevaarbare Oude Vaart naar Meppel worden af gevoerd. Was er een partij turf dan verzamelde men met behulp van een keerschutje in de bovenloop zoveel mo gelijk water. Had men genoeg, dan zette men het keer schutje open en gingen de pramen met turf met de zo ver kregen golf mee naar het lager gelegen Zuid-Westen! In 1771 wordt de veenkolonie Smilde opnieuw en thans met de nodige voortvarendheid aangepakt. Onder leiding van W. H. Hofstede, de latere stichter van het Asser stadsbos, komt dan de Drentse Hoofdvaart tot stand. Over een af stand van meer dan tien kilometer strekt Smilde zich in voortdurende lintbebouwing langs dit kanaal uit. Aller minst fraai, is het dorp toch over het allerergste stadium heen. Het is al echt ingegroeid in de staat van landbouw- dorp. Waar er bomen staan, zijn deze soms mooi. Rond de N.H.-kerk, een merkwaardige achthoekige centraalbouw uit de jaren 1780—'88 staat mooi houtgewas. De veengebieden echter, die wel het meest hebben bijge dragen tot Drenthe's faam de turf-provincie bij uitnemend, heid te zijn, liggen ten oosten van de Hondsrug. Zij vormen de zuid-westelijke uitloper van het grote Bourtanger moe ras, dat zich uitstrekt van de Dollart tot aan Schoonebeek en van de Hondsrug tot ver in Duitsland. Dit uitgestrekte veen is, voor zover het in Nederland ligt, geleidelijk aan in 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 112