centrische uitbreiding rond van ouds bestaande vestigings kernen, een oplossing, die zich temeer opdringt, nu zich in deze kernen industrie begint te vestigen. Thans nog een enkele opmerking over de historische ont wikkeling van de Drentse veenkoloniën. De eeuwen door heeft Drenthe turf geleverd. Rond Mep- pel werd reeds in de Middeleeuwen veel turf gegraven en ook later werd via Meppel en via de Zuiderzee veel turf .soa- westwaarts naar Amsterdam verscheept. Meppel, i^I] dat nog steeds z'n drie turven in het gemeente- I I wapen voert, heeft aan het turfvervoer veel te M»^ej danken gehad. Een veenkolonie echter is het niet, evenmin als de dorpen er in de buurt, waar toch ook veel turf gegraven werd. Van een veenkolonie is alleen dan sprake, wanneer een nederzetting in eerste aanleg haar ontstaan te danken heeft aan de opzettelijke, min of meer systematische ontsluiting van een bepaald veenge bied. Bij deze ontsluiting gaat het in de eerste plaats om turfwinning. Eerst daarna komt de landbouw aan de orde. De oudste echte veenkolonie in Drenthe is Hoogeveen. Het werd gesticht in de Gouden Eeuw, met Hollands kapitaal. Voor die tijd was het een grootscheepse onderneming, die begon met het bevaarbaar maken van de waterweg van Meppel naar Hoogeveen, de weg waarlangs de gegraven turf moest worden afgevoerd. Dit werk was in 1627 vol tooid. De „Compagnie der 5000 morgen" de naam van de maatschappij, die deze veen-ontginning ondernam heeft goed geboerd. Hoogeveen is uitgegroeid tot een wel varende gemeente, tot een niet mooie maar zeer bedrijvige plaats. Veel te zien uit het oogpunt van stede- of dorps- schoon is er niet. De rechtlijnige veenkoloniale opzet is door de eeuwen heen duidelijk herkenbaar gebleven. Typi scher dan Hoogeveen zelf zijn de iets oostelijker gelegen nederzettingen Hollandseveld waar behalve de naam ook het uiterlijk aan een Hollands dorpje herinnert en waar de Hollandse afkomst der kolonisatoren nog duide lijk haar stempel op de nederzetting drukt en Elim, 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 111