cepteerd, wordt er als een eregast behandeld. Wie het niet voelt, wordt er geduld, meer ook niet, en daarom verdwijnt hij vanzelf wel weer. Drenthe is een oud land. Misschien is dit de verklaring, waarom men er geen haast heeft. Want haast heeft nie mand er. Wie een Drent tegenkomt en graag een praatje wil maken, zal hem daar steeds toe bereid vinden. Het ge voel niet klaar te komen, dat de stedeling steeds verder voortjaagt, de Drent kent het nauwelijks. Hij heeft de tijd. Morgen komt er weer een dag. Niet dat hij lui is. Aller minst. Hij slooft van de morgen tot de avond. Nergens in Nederland worden misschien zoveel werkuren gemaakt als juist in Drenthe. Maar de Drent werkt in zijn eigen tempo. Liever een uurtje langer dan dat hij zich haasten moet. Drenthe is een oud land. Toen het grootste deel van Neder land nog praktisch onbewoond was, lagen in Drenthe over al reeds agrarische nederzettingen. Tijdens het Neolithi- cum, de nieuwere steentijd (3000 a 2500 tot 1700), de tijd toen de hunebedden werden gebouwd, maakte Drenthe één van zijn grootste bloeiperioden door. Het moet toen, wat zijn hoge gronden betreft, al redelijk dicht bevolkt zijn ge weest. En sindsdien hebben er mensen in Drenthe ge woond, mensen, die er hun woningen en nederzettingen hadden. De esdorpen, het oudste bewaard gebleven dorps type, hebben al heel wat eeuwen doorstaan. Het merendeel ervan stamt ongetwijfeld reeds uit vóór-Christelijke tijden. Hier eindigt niet, als in Zeeland, een groot aantal dorps namen op „kerk" of „kerke". In Drenthe komt deze uit gang in het geheel niet voor. Men kan er een vingerwijzing in zien, dat het merendeel van de oude dorpsnamen reeds bestond, voordat de kerk in deze streken vaste voet kreeg. Over het ontstaan der esdorpen is eigenlijk niets bekend. Hun geschiedenis gaat terug tot een volkomen wazig ver leden. Men kan slechts vermoeden dat eertijds, zo ongeveer op dezelfde plaats waar thans nog deze dorpen verscholen liggen onder de oude eikenbomen, de hunebedbouwers hun nederzettingen hebben gesticht. Want het was in deze tijd, dat de rondzwervende nomaden voor het eerst in ons land 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10