met kunstmest en voor aardappel- en graanvervoer tot in de verste uithoeken doordringen, zijn al die bruggen een groot bezwaar. Want een solide brug kost een dikke duit. Daar komt nog bij, dat het onmogelijk is deze bruggen precies aan de uitmonding van de wijk in het hoofdkanaal te leggen. Zou men dit doen, dan konden de schepen, die een wijk moesten binnenvaren, de bocht niet halen. Elke brug moet dus een eindje landinwaarts worden gebouwd. En de weg langs het hoofdkanaal moet dus ook telkens even afbuigen, naar deze brug. Het is duidelijk, dat daar door een ongelukkig weg-tracé ontstaat, ongeschikt voor snelverkeer. Trouwens, ook de voortdurende lintbebou wing is op zichzelf reeds een ernstige verkeersbelemmering en tenslotte zijn al die bruggen ieder voor zich een ver keersobstakel, waarvoor het verkeer, zijn ze opengedraaid, telkens opnieuw wachten moet. Al deze nadelen, waarbij ook nog komt het nijpende gebrek aan bouwterrein op plaatsen, waar zich als bij de brug gen een begin van kom-vorming voordoet, hebben er toe geleid het één-kanaal-systeem, dat men in Drenthe o.a. aantreft in het Gasselterboerveen en de noordelijke Ex- loërmond, bij de later aangelegde veenkoloniën te vervan gen door een andere opzet. Men ging er dan toe over op enige afstand van elkaar 120 tot 250 meter - evenwijdig aan elkaar een tweetal hoofdkanalen aan te leggen. De strook tussen de beide kanalen werd dan voor bebouwing bestemd en het grote voordeel daarvan was, dat deze ter- reinstrook niet telkens door wijken werd onderbroken. Men legde in dit geval dan de hoofdverkeerswegen aan langs de binnenzijde van de hoofdkanalen. Bruggen konden daarbij achterwege blijven. Aan de buitenzijde van de kanalen schoten wederom op regelmatige onderlinge afstanden de wijken loodrecht het veen in. De boerderijen stonden ook hier met het front naar het hoofdkanaal, hier en daar met een arbeiders woning er tussen. Nieuw-Buinen, Valthermond, Emmer- Erf scheiden veen en Emmercompascuum behoren tot dit type. 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 106