ticulieren, die er een boerderij wilden stichten. De grootte en de vorm dier plaatsen werden in belangrijke mate be- invloed door de eisen, die de vervening aan de indeling van het terrein stelde. In het bijzonder werd de lengte en de breedte der boerenplaatsen bepaald door de ligging van het kanalenstelsel, dat ten behoeve der vervening was gegraven. In de loop der jaren zijn in het veenkoloniale gebied ver schillende kanalensystemen toegepast. Hiervan is het één kanaal-systeem het oudste en het eenvoudigste. Er is één hoofdkanaal, van waar uit - liefst loodrecht - naar links en rechts, op vaste onderlinge afstanden, kleinere zijkana len de „wijken" het veen in gaan. De onderlinge af stand tussen de wijken bedraagt in de oudere veenkoloniën van dit type 160 tot 170 meter, in de latere 200 meter. Tussen twee wijken komen dan telkens, met het front naar het hoofdkanaal, twee boerenplaatsen, elk dus 80 tot 100 meter breed. Deze frontbreedte is betrekkelijk gering en zo kregen de oudere veenkoloniale bedrijven een langgerekte vorm. De diepte van de plaatsen werd bepaald door de diepte van het in cultuur te brengen veen-complex, te rekenen van het hoofdkanaal. Er kwamen echter niet slechts boerderijen langs dit hoofd kanaal. Tussen de boerderijen in werden ook arbeiders woningen gebouwd en hier en daar, op daarvoor min of meer geschikte plaatsen, liefst in de buurt van een brug over het hoofdkanaal, vestigden zich neringdoenden en ambachtslieden. Zo ontstond er langs de kanalen overal lintbebouwing, hier wat dichter opeen, daar wat meer open, meestal aan weerszijden, maar toch het dichtst aan die kant van het hoofdkanaal, waar de hoofdverkeersweg lag. Een belangrijk nadeel van dit één-kanaal-systeem is, dat steeds, iedere 160 of 200 meter, bij de uitmonding van de wijken een brug over die wijk moet worden gebouwd. In tijden met een gering verkeer leverde dit nog niet zoveel moeilijkheden op. Men kon toen met eenvoudige houten bruggetjes volstaan. Maar nu zware trailers en opleggers 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 105