complete mannen- en vrouwencostuums uit die vroege tijden bewaard. Deze, van verwante volksstammen herkomstige kleeding zal zeker niet veel verschillen van die, welke de Friezen droegen. De oude Friesche wetten zijn zeker bronnen waaraan gegevens betreffen de deze kleederdrachten zijn te ontleenen, die met re constructies in Duitsche musea van de voormelde klee ding uit veengraven kunnen worden vergeleken. Van de kleederdrachten uit vroege Middeleeuwsche tijden in Friesland weten wij evenmin veel. Op een middeleeuwsch Friesch zegel zien wij een paar in maliënkolders gekleede krijgers, die overeenkomst ver- toonen met die op het tapisserie van de „reine Mathil- de" uit de Kathedraal van Bayeux (afb. XXV, 46). In de latere middeleeuwen zien wij zich de groote invloed, die van de Bourgondische hofstaat en de door den bloeienden handel van de groote koopsteden Brugge, Gent, Mechelen enz. in de Zuidelijke Neder landen verworven luxe uitgaat manifesteeren tot zelfs in onze afgelegen provincie. De oude Friesche kleederdracht zooals wij die ken nen uit het Manninga Trachtenbuch uit het midden van de 16e eeuw, gaat zeker terug op Bourgondische voorbeelden uit de 14e of 15e eeuw, ofschoon sommige karakteristieken als het lange roode overkleed, dat de Friesche boerin draagt, hare statige in fijne plooitjes geplisseerde rok en vooral de bijzonder rijke garnee ring van gouden platen en andere gouden sieraden zeker op nog oudere invloeden teruggaan. De Friesche vrouw in Zondagsdracht is geheel als met goud be hangen. Deze zonderling rijke dracht heeft schrijvers hierover wel eens overgehaald om aan Byzantijnsche voorbeelden te doen denken, wat uit overeenkomst met miniaturen of wandmozaieken zou zijn te be wijzen. Hoe dit zij, eenig verband tusschen deze Frie sche gouden vrouwenlijfssieraden en de groote gouden mantelspangen uit Karolingische tijden met filigrain- 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 98