inwendige en uitwendige van het boek met liefde wordt beschouwd en een beschrijving wordt gegeven van de gebruikte lettertypen, sierletters, vignetten, kopergra vures, bandversieringen enz. zou zeker de moeite loonen. Naast een mooie verzameling versierde leeren en per kamenten boekbanden en de complete inventaris van een i8e-eeuwsch boekbindersbedrijf, 'bezit het Prin- cessehof nog een collectie bontpapieren, die door de oude boekbinders voor de uit- en inwendige versiering van het boek werden gebruikt. Naast zelf gemaakt werk zijn hieronder ook uit Augsburg en Neurenberg ge- importeerde i8e-eeuwsche exemplaren. Verwant hier mee zijn ook de knip-, snij- en ponswerkjes in papier, waarmee bavelaartjes, heiligenprentjes en andere wandversieringen werden verfraaid. De oude ambachten zijn in de 19e en 20e eeuw voor een goed deel verdwenen, slechts enkele povere resten ervan houden hier en daar op moeizame wijze den strijd tegen de machine en de verdere rationalisatie der grootbedrijven vol. Wie van de oude geschiedenis goed op de hoogte wil zijn moet zich nu wenden tot onze Musea. Feitelijk behoort in een verhandeling over de Am- bachts- en Volkskunst ook een beschouwing over de oude VOLKSDRACHTEN te worden opgenomen. Want deze hebben in menig opzicht (lijfssieraden, textiel, schoenen, handschoenen, hoofdbedekking enz.) veel werk aan allerlei ambachts lieden verschaft, terwijl ze op allerlei manieren ver want zijn met de volkskunst. Van de Friesche Volksdrachten uit vóór- en vroeg- historische tijden weten we weinig anders dan van wat uit graven in veenstreken in Denemarken en Noord- West-Duitschland is te voorschijn gekomen. De luchtaf- sluitende en conserveerende veenlagen hebben vrijwel 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 97